Dnes je čtvrtek 9. února 2023., Svátek má Apolena
Počasí dnes -7°C Skoro jasno

Pestré město v kopcích, které voní žloutkovým krémem a skořicí

Pestré město v kopcích, které voní žloutkovým krémem a skořicí
Prudké a stoupající uličky v Alfamě můžete zdolat pěšky nebo žlutou tramvají číslo 28 | zdroj: Alžběta Šírková

Město sedmi kopců, malebné uličky s pestrobarevnými domy a omamná vůně a chuť belémských koláčků. To je Lisabon, hlavní město Portugalska, který se pyšní bezpočtem památek, pohnutou historií a zajímavými architektonickými skvosty.

Ty nejznámější památky najdete ve čtvrti Belém, ve které se nachází hned tři. Nejmonumentálnější z nich je klášter sv. Jeronýma, který založil král Manuel I. Portugalský na počest výpravných cest mořeplavce Vasco da Gamy do Indie. Klášter je postavený ve stylu manuelské gotiky a vyniká originálními dekorativními prvky propracovanými do nejmenších detailů. Stavbu zdobí elegantní smyčky, provazy či květiny, což jsou typické znaky maurské architektury.

Manuelský sloh je pojmenovaný po zmíněném kralevici, který si tyto prvky zamiloval a svým stavitelům nařídil, aby je do této stavby zakomponovali. Unikátnost zajistila klášteru zápis do seznamu památek světového dědictví UNESCO, a dokonce v něm byla v roce 2007 podepsána Lisabonská smlouva, jeden z důležitých dokumentů Evropské unie.

Vyhlášené koláčky

Památka přitahuje turisty jako magnet, o čemž svědčí dlouhé fronty, které se tvoří i před blízkým pekařstvím nabízejícím proslulé lisabonské koláčky Pastis de Belem. Že se nachází kousek od kláštera není náhoda, recepturu totiž vymysleli zdejší mniši, kteří sladkost začali prodávat poté, co byly v roce 1837 zrušeny církevní řády.

Koláčky z listového těsta jsou plněné smetanovo-vaječným krémem s křupavou vrstvou navrchu posypanou skořicí a cukrem. Lisabonci je konzumují výhradně teplé. Ačkoli košíčky najdete v celém Portugalsku, ty jediné pravé pochází odtud, proto se jim všude jinde říká pasteis de nata.

Posílení sladkou dobrotou se neváhejte vydat k dalšímu symbolu – Belémské věži, kterou najdete na začátku zátoky řeky Tajo. Věž jako by se sama považovala za hrad, a tak se opentlila cimbuřími a arkýři. Památku zdobí i provazy, námořní uzly či hlava nosorožce, což jí dává punc vznešenosti. Belémská věž je totiž stejně jako klášter Jeronýmitů postavená v manuelském slohu.

Jako jediná přežila zemětřesení

Kromě Belémské čtvrti nabízí Lisabon i zajímavé centrum, a též velmi atraktivní Alfamu – nejstarší část města. Přívlastek nejstarší si vysloužila díky tomu, že ji jako jedinou čtvrť nezničilo v roce 1755 mohutné zemětřesení, po němž následovalo tsunami a vysoký počet požárů. Tragédie si vyžádala 60 tisíc obětí. Alfama přežila díky svému umístění na skalnatém podloží. Zachovaly se tak středověké uličky i mnoho kostelů – jedním z nich je kostel svaté Engrácie, který se v roce 1916 stal i Národním panteonem, je totiž posledním odpočinkem portugalských prezidentů. 

Křesťanských staveb je zde spousta, těžko tak na první pohled uvěřit, že dříve tato městská část patřila Maurům. Což dokládá hrad svatého Jiří, dřívější maurská pevnost. Tato památka patří mezi hojně navštěvované zejména díky jedinečnému výhledu na celý Lisabon, připravte se ale na dlouhé fronty turistů.

Krásné pohledy nabízí i řada teras, které jsou rozeseté po Alfamě. Nejhezčí výhled na oceán, ale i zmíněný kostel svaté Engrácie alias Panteon poskytne terasa Santa Luzia – ta už z dálky láká svou barevností, je totiž zdobená modrobílými kachličkami typu azulejos. Jedná se o další pozůstatek maurského vlivu. Azulejos se nachází po celém Lisabonu, od hotelů po veřejné stavby i obytné domy.

Prudké a stoupající uličky v Alfamě můžete zdolat pěšky, žlutou tramvají číslo 28 či zelenou turistickou tram tour. Obě mají nástupní zastávku v centru Lisabonu, kde na typický lisabonský dopravní prostředek čekají davy turistů. Pokud si chcete ukořistit nejlepší místo hned u okna, musíte být na zastávce mezi prvními. Jinak se s pohodlným poznáváním metropole rozlučte a připravte se na pořádný turistický výšlap. Je to sice trochu "makačka", ale Lisabon za tu námahu rozhodně stojí.

Nebojte se ochutnat

Pro provětrání vaší peněženky si nenechte ujít nákupní třídu Rua Augusta s módními a turistickými obchody, cukrárnami, kavárnami či restauracemi. Portugalci jsou známí gurmáni, jejich náročnost se proto odráží i na cenách místních specialit. V restauracích podávají před hlavním chodem malý předkrm, který ale můžete odmítnout. Nejčastěji se jedná o sušenou šunku a místní sýr. V nabídce hlavních jídel dominují ryby a maso připravené na různé způsoby – steak, špíz či gyros. Rua Augusta má ale více tváří, je tu zachovaný také kolorit prodejních stánků s teplými kaštany, s květinami a nechybí ani pouliční umělci.

Tento dlouhý bulvár ústí k náměstí Praça do Comércio, které se nachází na břehu řeky Tejo. Najdete zde budovy ministerstev, sochu Josefa I. i vítězný oblouk. Z náměstí je dobře vidět most 25. dubna, který se podobá slavnému mostu Golden Gate v americkém San Franciscu. A nejedná se o náhodou, na stavbě portugalského mostu se totiž podílela také americká společnost American Bridge.

Zdroje:
Vlastní