Dnes je čtvrtek 21. listopadu 2024., Svátek má Albert
Počasí dnes 1°C Skoro zataženo

Aktualizováno: Pavel podpořil izraelský boj s terorismem, vyjádřil ale obavy ohledně civilních obětí

Aktualizováno: Pavel podpořil izraelský boj s terorismem, vyjádřil ale obavy ohledně civilních obětí
Petr Pavel a Jicchak Herzog | zdroj: twitter.com/prezidentpavel

Česko plně podporuje právo Izraele bojovat proti terorismu a chránit své občany. Zároveň vyjadřuje obavy ohledně civilních obětí. Český prezident Petr Pavel to dnes řekl svému izraelskému protějšku Jicchaku Herzogovi před jednáním v Jeruzalémě. Česko podle Pavla nepovažuje Izrael pouze za přítele, ale také za strategického partnera. Podporuje zároveň návrat rukojmích unesených z jižního Izraele hnutím Hamás a veškeré aktivity, které k tomu povedou. Chce toto téma zdůraznit i při návštěvě Kataru, která je v plánu ve středu.

Jedinou dlouhodobou garancí bezpečnosti pro Izrael je vyřešení izraelsko-palestinských otázek, musí k tomu přispět další státy v regionu, míní Pavel. Právě v Kataru chce také podpořit snahu o mírové urovnání konfliktu tehdy, až Izrael dokončí vojenskou porážku Hamásu. „Jejich (palestinská) touha po státní suverenitě je jedním z předpokladů dlouhodobé stability, společně s mnohem větším zapojením zemí v regionu k dosažení mírové dohody,“ poznamenal.

Izrael zahájil ofenzivu v Gaze v reakci na útok Hamásu, který v oblasti vládne od roku 2007 a jehož ozbrojenci 7. října napadli izraelské pohraničí, kde povraždili na 1200 lidí a asi 240 osob unesli. Stovku rukojmích propustilo hnutí koncem listopadu a na 130 lidí dál zadržuje. Při rozsáhlé izraelské vojenské operaci v Gaze podle tamních úřadů řízených Hamásem přišlo o život zhruba 24 000 Palestinců, včetně členů Hamásu.

Teroristický útok ze 7. října byl podle Pavla šokem, nikdo neočekával takovou brutalitu. Útok byl záměrně brutální a barbarský, aby vyprovokoval silnou reakci, uvedl. „Civilisté na obou stranách mají právo být chráněni,“ řekl rovněž český prezident. Za zásadní podle něj Česko považuje také to, aby všichni měli dostatečný přístup k humanitární pomoci.

Snímky následků izraelské ofenzivy podle české hlavy státu mění vnímání konfliktu u veřejnosti, často se objevuje narativ, že Palestinci jsou obětí, zatímco Izrael pachatelem. „Je v našem zájmu i v zájmu Izraele, aby tyto snímky nezastřely realitu,“ řekl s tím, že světu je nutné připomínat, že původcem války je Hamás a jeho říjnový útok.

Herzog poděkoval Pavlovi za podporu a připomněl, že prvním zahraničním státníkem, který Izrael navštívil po útoku Hamásu, byl šéf české diplomacie Jan Lipavský. Izrael podle izraelského prezidenta dělá vše pro návrat rukojmích ze zajetí Hamásu. „Od ročního dítěte po 85leté prarodiče,“ řekl Herzog. Hamás podle něj hraje cynickou psychologickou hru, když například v neděli zveřejnil video trojice zadržovaných, na jehož konci radikálové uvedli, že dnes budou informovat o jejich osudu.

Po jednání Pavel na sociální síti X uvedl, že obdržel pozvání do Izraele krátce po svém loňském zvolení. „Jsem rád, že se cestu povedlo naplánovat už v prvním roce mého prezidentského mandátu,“ napsal. S Herzogem hovořil o bezpečnostní situaci v zemi i o pomoci palestinským civilistům, ale také o obchodní spolupráci a budoucnosti vzájemných vztahů.

Hnutí Hamás nezáleží na osudu běžných Palestinců, řekl v Izraeli Pavel

Palestinské hnutí Hamás se svým konáním v Gaze jasně postavilo do situace teroristické organizace, která porušuje všechny principy, ale ukázalo také, že mu vůbec nezáleží na osudu běžných Palestinců, řekl na tiskovém briefingu Pavel. Hamás by podle něj rozhodně neměl být považován za legitimního zástupce palestinského lidu. Česká vláda podle Pavla vyčlenila 10 milionů korun na humanitární pomoc, z toho polovinu pro palestinské civilisty prostřednictvím Světového potravinového programu. Druhá polovina je určena pro izraelské zdravotnické organizace.

Izrael dělá podle Pavla vše pro to, aby při své vojenské operaci v Pásmu Gazy minimalizoval ztráty na civilním obyvatelstvu a aby se k palestinským občanům dostala pomoc. Aktuálně se podle izraelského prezidenta Herzoga do Pásma Gazy dostane téměř 250 kamionů s pomocí denně, což znamená desítky tisíc tun materiálu. Pavel řekl, že v brzké době by to mělo být až 400 kamionů denně.

Civilní ztráty jsou způsobeny zejména tím, že za obyvatelstvo Hamás schovává veškerou svoji aktivitu, míní český prezident. Při izraelské vojenské operaci v Gaze podle tamních úřadů řízených Hamásem přišlo o život přes 24 000 Palestinců, včetně členů Hamásu. Podle Pavla bojovníci Hamásu civilistům často i pod hrozbou použití zbraně neumožňují opustit prostor, i když izraelské ozbrojené síly vydají varování před útoky. „Pak ten, kdo nese hlavní vinu za civilní oběti, není izraelská armáda, ale Hamás sám,“ prohlásil Pavel.

Izrael zahájil ofenzivu v Gaze v reakci na útok Hamásu, který v oblasti vládne od roku 2007 a jehož ozbrojenci 7. října napadli izraelské pohraničí, kde povraždili na 1200 lidí a asi 240 osob unesli. Stovku rukojmích propustilo hnutí, které EU i USA pokládají za teroristickou organizaci, koncem listopadu a na 130 lidí dál zadržuje.

Pavel dnes v Jeruzalémě jednal se svým protějškem Herzogem, premiérem Benjaminem Netanjahuem, předsedou Knesetu Amirem Ohanou a členem válečného kabinetu Bennym Gancem. Původně plánované setkání s ministrem obrany Joavem Galantem se neuskutečnilo kvůli pracovním povinnostem člena izraelské vlády.

Izraelské vedení není jednotné v otázce dvoustátního řešení konfliktu na Blízkém východě a tedy vzniku samostatné Palestiny, míní česká hlava státu. S Herzogem se Pavel shodl na tom, že cesta k určité formě palestinské státnosti je dlouhodobým řešením, premiér Netanjahu si není jistý, že by to problém vyřešilo.

Premiér Izraele totiž podle Pavla poukazuje na to, že problém mezi Palestinou a Izraelem je mnohem starší než samotná státnost Izraele a že v době, kdy byla Palestincům nabídnuta forma státnosti, ti ji odmítli.

S izraelskými politiky Pavel hovořil také o ekonomické spolupráci, především co se týče dopravní infrastruktury nebo kontraktů na dodávky radiolokátorů, bezpilotních prostředků a systémů protiletadlové obrany krátkého a středního dosahu. Jednali také o spolupráci ve vědě, technice či vzdělávání. 

Zdroje: