Osamělá Merkelová: Uprchlíci ji uvrhli do izolace, Visegrád ji nepomůže

AKTUALIZOVÁNO MAGAZÍN (aktualizováno: 15. 2. 2016 20:16) - Magazín autor: red

Německá kancléřka Angela Merkelová by ráda přijímala další uprchlíky a přerozdělovala je mezi evropskými státy. Pro svůj nápad ale ztrácí podporu a dostává se do izolace. Po pondělním jednání V4 v Praze to vypadá, že je to Německo versus zbytek EU. 

Německá kancléřka Angela Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová,zdroj: Profimedia.cz

EU by měla více podpořit Bulharsko a Makedonii při realizaci jejich vlastních opatření k ochraně hranic, shodly země visegrádské skupiny na pražské schůzce, jak uvedl premiér Bohuslav Sobotka. V4 se podle něj shodla i na nutnosti naplnění dohody mezi EU a Tureckem a podpoře snah Řecka plnit podmínky členství v Schengenu.

Imigrační krize nemá podle V4 jiné než společné evropské řešení. Merkelové zřejmě nezbude, než ze svých pozic ustoupit. 

Její plány totiž navíc nově odmítla i Francie a pro německou kancléřku teď bude ještě obtížnější dospět před summitem EU ke shodě. Šéfka německé vlády přitom mimo jiné plánuje i převzetí části syrských uprchlíků od Turecka výměnou za posílení kontroly migrantů a hranic.

Francouzský premiér Manuel Valls v sobotu v Mnichově kategoricky odmítl, aby jeho země přijímala další uprchlíky kromě už přislíbených 30 tisíc.

Na nadcházejícím summitu EU příští týden ve čtvrtek a pátek prý hrozí otevřený střet mezi Merkelovou a zeměmi, které její plán odmítají.

Francouzi opustili Merkelovou

Valls v Mnichově potvrdil, že jeho vláda odmítá trvalý přerozdělovací mechanismus. Nyní je prý třeba naplnit to, co bylo dojednáno, což je mimo jiné kontrola vnějších hranic EU a budování registračních center pro uprchlíky v Řecku a Itálii.

Postoj Francie nikterak nepřekvapil bavorského premiéra Horsta Seehofera. "Znám jejich mínění. A neposunou se ani o píď," řekl Seehofer. Na otázku, jaké vyhlídky má Merkelová se svými návrhy na summitu EU, odpověděl, že doufá v její úspěch.

"To teď říkám opravdu upřímně. Protože tady jde i o to, aby Evropa ve svém celku zůstala akceschopná. Nechci si teď vůbec představit, jaké problémy bychom tu měli, kdyby to nefungovalo," poznamenal Seehofer.

Rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz Makedonii v pátek nabídl policejní a technickou pomoc při zajištění hranic. Případně je Rakousko ochotno nabídnout i vojáky, pokud to bude třeba, řekl šéf rakouské diplomacie německému deníku Die Welt.

Nabídku potvrdil i rakouský ministr obrany Hans Peter Doskozil. "Na řešení EU nemůžeme čekat, musíme učinit bezpečnostní opatření na hranicích na národní úrovni a také na balkánské trase," jak uvedla kancelář rakouského ministra obrany. Zabezpečená hranice v Makedonii prý uleví i jižní hranici Rakouska a zpomalí příliv uprchlíků.

Německý předseda Evropského parlamentu Martin Schulz na víkendové bezpečnostní konferenci v mnichově ostře kritizoval údajně nedostatečnou solidaritu v EU, aniž by jmenoval Francii a další země. "Z ducha zakladatelů EU, který říká, že jsme silnější, když jednáme spolu, každým summitem kousek ztrácíme," podotkl Schulz.

Šéf německých sociálních demokratů (SPD) Sigmar Gabriel a německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier (SPD) se před summitem EU vyslovili pro zesílenou ostrahu vnitřních hranic EU a lepší kontrolu uprchlického proudu. V apelu na své sociálnědemokratické partnery v Evropě zároveň varovali před vytlačováním Řecka a rozpadem Evropské unie.

Tagy: Německo zahraničí Evropská unie evropská politika uprchlická krize

Zdroje: ČTK,DPA