Olomoučtí žalobci vyšetřují úniky ze spisů, zadrželi i zetě Schillerové
19. 5. 2017 – 13:53 | Zpravodajství | šar

Rozsáhlou kauzou úniků z policejních spisů se zabývá Vrchní státní zastupitelství v Olomouci ve spolupráci s Národní protidrogovou centrálou. Potvrdil to žalobce Petr Šereda. Na svém webu zastupitelství uvedlo, že v případu jde o úniky informací z trestních řízení a policejních databází. Vyšetřování se dotklo i elitních policistů.
Mluvčí Národní protidrogové centrály Barbora Kudláčková řekla, že policisté v těchto dnech pracují na jedné z operací. "Blíže se k tomu vyjadřovat nemůžu. Právo na poskytování informací si vyhradilo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci," dodala Kudláčková.
Mezi obviněnými je podle České televize například bývalý policista z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Michal Ratajský nebo majitel investiční skupiny DRFG David Rusňák, který podniká v nemovitostech, telekomunikacích či teplárenství. Rusňák je podle informací ČTK zeť náměstkyně ministra financí Aleny Schillerové, kterou před několika dny hnutí ANO navrhlo do funkce ministryně financí, ale premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) tuto nominaci nepřijal. Premiér v pátek odmítl, že by o Rusňákově zapojení do kauzy dříve věděl, všechny důvody pro zamítnutí Schillerové prý už sdělil.
"Já jsem odmítl nominaci paní Schillerové v pondělí a v pondělí jsem veřejnosti také sdělil důvody, které mě k tomu vedly," řekl Sobotka. Předseda vlády v pondělí uvedl, že Schillerová nese odpovědnost za pomalý přístup ke kontrolám firem, které vydaly jednokorunové dluhopisy. Právě kauza kolem těchto obligací byla jedním z důvodů pro Babišovo odvolání, které Sobotka zmiňuje.
Mluvčí DRFG Jan Sedláček v pátek řekl, že Rusňák vypovídá na policii. Dodal, že o zatčení a obvinění informace nemá. To, že je Rusňák na policii, potvrdila i jeho manželka Petra, která je brněnskou radní za ANO.
DRFG je investiční skupina založená v Brně v roce 2011. Cílem DRFG je zhodnocovat kapitál prostřednictvím investic do majetkových podílů v perspektivních společnostech a projektech. DRFG se zaměřuje především na investice do nemovitostí, finančních služeb a telekomunikací. V roce 2016 dosáhl objem investic 1,5 miliardy Kč a objem aktiv překročil čtyři miliardy Kč.
Ratajský působil v ÚOOZ do srpna 2009. V současnosti je společníkem v bezpečnostní agentuře CS Solution Group, která zajišťuje profesionální ochranku, ostrahu objektů i ochranu informačních technologií.
Rusňáka vyloučíme, prohlásil Babiš
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš nařídil jihomoravské organizaci hnutí, aby vrátila dar od podnikatele Rusňáka a dala návrh na jeho vyloučení. Babiš to v pátek řekl České televizi. "Pro nás je nepřijatelné, abychom měli takové sponzory. Já jsem okamžitě nařídil krajské organizaci, protože to je jejich sponzor, krajské organizaci Jihomoravského kraje, aby okamžitě ten dar vrátili a aby dali návrh na vyloučení pana Rusňáka z hnutí," řekl Babiš.
Babiš také odmítl spojování Rusňákova případu s nominací Schillerové. "To nemá nic společného. Ne každý můžeme za svoji rodinu nebo za svoje děti, takže já tam nevidím žádnou souvislost," řekl. "Paní Schillerová měla jasné předpoklady dělat tu funkci a nemá to nic společného s případem pana Rusňáka, který pro nás je nepříjemné překvapení, a my se od toho distancujeme, co dělal," doplnil předseda ANO.
Brněnský primátor navrhne jen pozastavení členství
"Pro nás je nepřijatelné, abychom měli takové sponzory. Já jsem okamžitě nařídil krajské organizaci, protože to je jejich sponzor, krajské organizaci Jihomoravského kraje, aby okamžitě ten dar vrátili a aby dali návrh na vyloučení pana Rusňáka z hnutí," řekl Babiš.
Brněnský primátor Petr Vokřál (ANO) ale oznámil, že navrhne pozastavení členství Rusňáka v hnutí, než se případ úniků z policejních spisů vyřeší. Rovněž vrácení daru by zvážil až ve chvíli, kdy se případně prokáže vina podnikatele. Ctí presumpci neviny, uvedl.
Protidrogová centrála nyní řeší také kauzu Bereta, která se rovněž týká vynášení informací ze spisů. Případ mají na starosti detektivové z bývalého protimafiánského útvaru. V kauze figuruje policista protikorupční jednotky Radek Holub, bývalý celník Pavel Šíma a někdejší policista Igor Gáborík nebo vlivná pražská žalobkyně Dagmar Máchová.
Vyšetřovací tým byl včleněn do protidrogové centrály kvůli vzniku Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), do které od loňkého 1. srpna spadají policisté z bývalých elitních útvarů - protimafiánského a protikorupčního. Důvodem pro vyčlenění týmu pod protidrogovou centrálu bylo to, aby nenastal případ, že policisté z nové centrály vyšetřují kauzy kolem vlastních kolegů, kteří patřili do zaniklé jednotky. Tato kauza byla zároveň jediným případem, kterou nemohla NCOZ po svém vzniku vyšetřovat.