Nevyhánějte Syřany, nahráváte tím Islámskému státu, varuje Obama

- Aktuality autor: red

Americká Sněmovna reprezentantů ve čtvrtek odhlasovala návrh zákona, kterým se snaží zamezit přijímání uprchlíků. Prezident Barack Obama dopředu pohrozil, že pokud legislativu schválí i Senát, bude ji vetovat.  Šéf Bílého domu varuje, že se z odmítnutých uprchlíků můžou stát snadno noví příznivci Islámského státu.  

Podle Obamy odmítáním Syřanů, kteří se pak zklamaní vracejí do vlasti, nahráváme IS

Podle Obamy odmítáním Syřanů, kteří se pak zklamaní vracejí do vlasti, nahráváme IS,zdroj: Profimedia.cz

Kampaň proti uprchlíkům spustili republikánští politici v reakci na pařížský masakr, po němž všichni republikánští guvernéři oznámili, že jejich státy nepřijmou žádné uprchlíky ze Sýrie. Rozhodnutí téměř 30 guvernérů pocítila na vlastní kůži tříčlenná rodina, která byla nucena se ve středu přesunout ze státu Indiana do Connecticutu.

Guvernér Indiany, Mike Pence, prohlásil, že nemá právo rodinu ze svého státu vyhodit, ale jeho stát prý "nedokáže Syřanům poskytnout odpovídající služby".

Zákon, který podpořila Sněmovna reprezentantů, by výrazně zpřísnil kontroly uprchlíků, kteří by byli prověřováni ještě před příchodem do Spojených států. Zodpovědnost za to, že jsou bezproblémoví, má nést vedení kriminální ústředny FBI, tajných služeb a také ministerstvo vnitřní bezpečnosti.

Obamův záměr přijmout v příštím roce 10 tisíc utečenců by tak v praxi vzal zasvé. 

Zda legislativa projde i v Senátu, není jasné. Ve Sněmovně reprezentantů ji podpořili jak většinoví republikáni, tak i několik desítek Obamových demokratů. Šéf demokratické menšiny v Senátu Harry Reid nicméně před hlasováním prohlásil, že ve druhé parlamentní sněmovně republikáni potřebný počet hlasů ke schválení nezískají.

Obama v každém případě rovnou varoval, že normu v případě jejího schválení bude vetovat. Republikáni se podle jeho slov řídí strachem a navíc populisticky nabírají body u voličů. 

"Jsou zde lidé, kteří tvrdí, že jsou natolik drsní, že chtějí mluvit s Putinem nebo zničit Islámský stát, ale zároveň mají strach z vdov a sirotků mířících do Spojených států," prohlásil šéf Bílého domu. "Bojí se tříletých dětí. To se mi nezdá příliš drsné," dodal.

Negativně se demokratický prezident staví i k případné selekci uprchlíků podle náboženského klíče. Přijímat jen křesťany navrhoval republikán Jeb Bush, který bojuje za nominaci do nadcházejících prezidentských voleb.

Obama varuje, že křesťanský svět vrhá odmítnuté muslimy přímo do náručí Islámského státu a zásobuje tím islamisty novými příznivci.

Od propuknutí občanské války v Sýrii přijaly Spojené státy 2,5 tisíce syrských uprchlíků. Bojeschopní muži z nich tvoří pouhá dvě procenta. Pro srovnání, Německo jen letos přijalo přes půl milionu uprchlíků a podle některých dohadů by to ke konci roku mohlo být dokonce až 800 tisíc.  

Vojtěch Ondráček pro Tiscali.cz

Tagy: zahraničí Spojené státy americká politika uprchlická krize

Zdroje: ČTK,Vlastní