Západní země EU prý navrhují menší Schengen. Bez Česka

- Aktuality autor: roj

Strach z přílivu uprchlíků dovedl Nizozemsko k plánu na vznik jakéhosi mini-Schengenu. V něm by platil i nadále volný pohyb osob, hranice by ale byly střežené a pro vstup do něj by byl potřeba pas. Nizozemci se pro svůj nápad snaží získat Německo, Rakousko, Belgii a Lucembursko. Česko by tak zůstalo před hranicemi. V britském deníku The Daily Mail se objevila i rozšířená varianta návrhu, jejíž součástí by mělo být i Česko. Slovensko ale nikoli. Téma zmenšení Schengenu by mělo Nizozemsko nadnést na pátečním mimořádném setkání EU.

Schengen by skončil před Německými hranicemi, Česko by podle návrhu bylo už mimo něj

Schengen by skončil před Německými hranicemi, Česko by podle návrhu bylo už mimo něj,zdroj: Profimedia.cz

Evropská komise podle sdělení své mluvčí zatím žádný formální návrh k tomuto kroku neobdržela. Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére ale na dnešní tiskové konferenci v Berlíně uvedl, že jeho nizozemský kolega mu tuto myšlenku předestřel. Německo tím prý ale nadšeno není.

Pokud by návrh Nizozemsko nějakým způsobem změnilo v realitu, znamenalo by to faktický zánik schengenského prostoru, který nyní tvoří 26 evropských států.

"Naším politickým cílem musí být, aby schengenský prostor fungoval jako celek," prohlásil de Maiziére. "Všechno ostatní mohou být jen doplňkové úvahy," dodal.

Nizozemský list De Telegraaf napsal, že "mini-schengenský prostor" by měl zahrnovat pět zemí - Belgii, Lucembursko, Německo, Nizozemsko a Rakousko. Šéf nizozemské diplomacie Bert Koenders tyto podrobnosti deníku potvrdil, ale dodal, že se zvažují i jiná opatření.

Kromě toho by podle plánu měly být mimo hranice této oblasti vytvořeny tranzitní tábory pro migranty. To by byl problém hlavně pro Česko, které by najednou bylo z poloviny obklopeno novým Schengenem a fungovalo by jako nárazníková zóna.

Na hranicích by se podle deníku The Daily Mail zavedly přísné kontroly, aby se zabránilo vstupu teroristů. To by znamenalo nejen dlouhé fronty na hranicích, ale otázkou je, co by se stalo s odmítnutými migranty. 

Abaaoud radil teroristům: Běžte přes Prahu, nebudete podezřelí

Údajný strůjce pátečních teroristických útoků v Paříži Abdelhamid Abaaoud prý radil dalším islamistům, aby ze Sýrie do Evropy cestovali přes Prahu. Měli se tak podle něj snáze vyhnout odhalení. Doporučil ji přinejmenším francouzskému islamistovi, kterého ve Francii zadrželi letos 11. srpna a který měl spáchat teroristický čin ve Francii. 

Na Abbaouda byl napojen také džihádista, kterého v červenci zatkli v Istanbulu, když se pokoušel nasednout do letadla do Prahy s falešným švédským pasem. I on byl pověřen spácháním teroristického činu. 

O pohybu teroristů přes Prahu se spekulovalo také po teroristických útocích v USA z 11. září 2001. 

Důvodem, proč teroristé cestují přes Prahu, je rozptýlení pozornosti francouzských orgánů, protože Česko je považováno za bezpečnou zemi, řekl premiér Bohuslav Sobotka. 

Podle britského deníku se mluví i o mírnější variantě okleštění schengenských hranic. Ze sektoru volného pohybu osob by vypadly "problémové země", tedy vstupní brány uprchlíků do Evropy - Itálie, Řecko a Španělsko. V návrhu je ale i odstřihnutí východních zemí, konkrétně Slovenska, Maďarska a Polska.

Při pohledu na rozšířenou mapu se ale tento návrh zdá hodně nepravděpodobný. Volný pohyb by podle The Daily Mail byl možný i ve Slovinsku, které nyní slouží jako koridor pro cesty do "zemí zaslíbených", a v Portugalsku, které by bylo od zbytku mini-Schengenu přes odtržené Španělsko.

Bez názvu

Návrh na okleštění schengenského prostoru, který přinesl The Daily Mail. Země vybarvené červeně by do nového Schengenu nepatřily,zdroj:Repro The Daily Mail

Čelní představitelé Evropské komise jakékoli okleštění nebo zrušení schengenského prostoru odmítají. Jsou si ale vědomi toho, že je potřeba začít něco dělat, protože hrozí jeho kolaps. Přibývá totiž stále více zemí, které využívají možnosti dočasně obnovit hraniční kontroly, pokud je to nezbytně nutné z důvodu "veřejného pořádku nebo národní bezpečnosti".

"Uchování Schengenu je závod s časem, ale jsme odhodlaní tento boj vyhrát," cituje The Daily Mail předsedu Evropské rady Donalda Tuska.

"Nemáme zájem zahájit diskusi o budoucnosti Schengenu. Schengen je největší úspěch evropské integrace," doplnil ho komisař Evropské unie pro migraci Dimitris Avramopulos.

Tagy: Nizozemsko zahraničí Evropská unie schengen uprchlická krize

Zdroje: ČTK,Vlastní