Dnes je neděle 22. prosince 2024., Svátek má Šimon
Počasí dnes -1°C Slabé sněžení

Nepřítel si to nepřečte: Proč vojáci na Ukrajině píší vzkazy na dělostřelecké granáty?

Nepřítel si to nepřečte: Proč vojáci na Ukrajině píší vzkazy na dělostřelecké granáty?
Psaní vzkazů na střelivo je ve válce na Ukrajině určeno hlavně pro sociální sítě | zdroj: Profimedia

Psaní na projektily je válečný zvyk starý nejméně 2000 let. Prvním známým příkladem je starořecká olověná střela určená pro prak s nápisem „Chytej!“. Během současné ruské invaze na Ukrajině získaly vzkazy na projektilech vypálených na nepřítele nový účel. Sdělení, která budou rozmetána na nečitelné kusy, jsou určená hlavně pro sociální sítě, řekla stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) Iryna Rybakovová z tiskového oddělení ukrajinské armády.

„Šťastný den sovětské armády! Únor 2023,“ stojí na náboji, který zachycuje fotografie ve chvíli, kdy ho ukrajinský voják u Bachmutu nabíjí do dělostřelecké zbraně. „Za Charkov“ lze zahlédnout na střele, kterou nese ukrajinský voják k houfnici u Lymanu. Na jiném snímku, který spolu s dalšími zveřejnila RFE/RL, je vidět jeden z ukrajinských velitelů v Doněcké oblasti, jak píše na dělostřelecký granát a připomíná památku kamaráda vojáka, jenž zahynul v boji.

„Pravděpodobnost, že si to nepřítel přečte, je nízká. Proto se fotí a zveřejňují na sociálních sítích. Je to spíše vzkaz pro ukrajinskou společnost než pro nepřítele,“ vysvětluje Rybakovová a dodává, že tato poselství mohou sloužit i jako způsob morálního povzbuzení, odreagování.

K této praxi se neuchylují jen vojáci ukrajinské armády. Třeba na snímku z pozice proruských bojovníků na východě Ukrajiny, také zveřejněném RFE/RL, je vidět dělostřelecký granát s nápisem „Dopis (ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi) Zelenskému.“ Jeden z ruských velitelů přitom podle rádia řekl, že psaní nebo kreslení na vojenský materiál není oficiálně dovoleno. „Ale jak to mohu nedovolit chlapům, se kterými jdu do boje?“ podotkl.

Existuje také několik ukrajinských webových stránek, které za poplatek nabízejí napsání vlastních vzkazů na projektily určené k odpálení směrem k ruským pozicím, upozornilo Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda. Jedna stránka přitom tvrdí, že od svého spuštění v roce 2022 vybrala pro ukrajinskou armádu více než 1,5 milionu dolarů (přes 34 milionů korun).

Zdroje:
ČTK, RFE/RL