Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 2°C Smíšené přeháňky

Může se komik stát prezidentem?

Může se komik stát prezidentem?
Volodymyr Zelenskyj | zdroj: Profimedia

S ukrajinskou politickou scénou cvičí komik Volodymyr Zelenskyj. V prvním kole prezidentských voleb porazil všechny politické matadory a je víc než pravděpodobné, že usedne do křesla hlavy státu. Čím Ukrajince okouzlil?

"Co se týče zahraničních půjček, tak jen mezi námi, Ukrajina připomíná herečku z německých filmů pro dospělé. Pojme jakýkoliv objem a od kohokoliv." Takto si před bezmála třemi roky zavtipkoval na scéně v lotyšské Jurmale nynější finalista ukrajinských prezidentských voleb Volodymyr Zelenskyj. Nejapný žert, který mířil na ekonomické problémy vlády prezidenta Petro Porošenka a urazil mnohé Ukrajince, ve skutečnosti odstartoval komikovu politickou kariéru.

Po dvou revolucích Ukrajina zažívá politickou evoluci. Populární showman a úspěšný podnikatel Volodymyr Zelenskyj vyhrál s přehledem první kolo hlasování o novém ukrajinském prezidentovi. Porazil matadory tamní politické scény, jakým bezesporu je bývalá premiérka Julija Tymošenková, ale i dosavadní prezident Petro Porošenko. Podařilo se mu zlomit tradiční ukrajinský politický rozkol. Není kandidátem výlučně jedné části země - proevropského západu nebo proruského východu. Vyhrál ve dvaceti regionech z celkových pětadvaceti.

Zelenskyj sjednocuje ukrajinské voliče, ale děsí intelektuály a stoupence revoluce z roku 2014. Vyvolává zděšení tím, že není profesionální politik, nemá žádný propracovaný politický program, nerozumí zahraniční politice a není prototyp vrchního velitele, který si poradí v případě, že se na východě země znovu rozhoří intenzivní konflikt s proruskými separatisty. A samozřejmě, vadí, že za ním stojí oligarcha Ihor Kolomojskyj, který chce prostřednictvím "svého prezidenta" získat zpět ztracený vliv.

Mr. Bean, nebo variace na Trumpa a Zemana?

Dalo by se říct, že Zelenskyj působí jako Mr. Bean ukrajinské politiky. Nevysoký nekňuba s chraplavým hlasem chce vládnout válčící zemi, která navíc vzdoruje snahám Ruska znovu ji zapojit do své sféry vlivu. Absurdní? Nikoliv.

Soudě podle výsledku prvního kola prezidentských voleb následují Ukrajinci evropský trend vzestupu populistů. Tradiční ukrajinské politické síly, podobně jako ty evropské, kvůli vlastní sebestřednosti vytvářejí prostor pro hráče s instantním receptem na štěstí. Ukrajinu unavuje starý, skřípající politický kolotoč. Lidé chtějí změnu pro široké vrstvy, ne pro úzké politické a ekonomické zájmové skupiny.

Majdan před pěti lety je mnohými Ukrajinci vnímán jako převrat, který současná ukrajinská politická elita nevyužila ke zlepšení životní úrovně lidí. Země našla důstojnost, sílu vzdorovat ruské agresi a jde klikatou pěšinkou k evropské integraci. Pro většinu Ukrajinců to jsou však abstraktní pojmy, které se míjejí s jejich existencí.

Zelenskyj proto není ani tak Mr. Bean, jako spíš s notnou dávkou fantazie ukrajinská variace na Donalda Trumpa nebo dokonce Miloše Zemana. Jediný rozdíl mezi nimi je, že Zelenskému chybí politická zkušenost. Ale jako Trump nebo Zeman chce být prezidentem pro dolních 44 milionů, ačkoliv je to pouhá líbivá floskule. Nebylo by překvapení, kdyby v případě Zelenského výhry byl český prezident mezi prvními gratulanty.

Showman přitom svůj příklon k populismu neskrývá. Jak přiznal v rozhovoru se zahraničními novináři, jeho vzorem je krajně pravicový brazilský prezident Jair Bolsonaro, kterému se přezdívá latinskoamerický Trump. Naštěstí pro Ukrajinu nejsou Zelenského názory tak radikální. Anebo své pravé já před voliči tají.

Zelenskyj má oproti Trumpovi, Bolsonarovi a Zemanovi výhodu: vytvořil si image ideálního kandidáta. Jeho televizní alter ego, prezident Holoboroďko v populárním seriálu Služebník lidu, žije ve světě, kde hlava státu vždy zvítězí nad korupcí, pletichami a jedná ve prospěch obyvatel. Politická kataklyzmata jsou součástí scénáře, který je napsán ve prospěch hlavního hrdiny. Naopak skutečný prezident a komikův konkurent Porošenko si nemůže dopředu nalinkovat vlastní vládnutí. Ve střetu fikce versus realita bude mít vždy navrch vymyšlený příběh.

Velké nic...

"Zelenskyj je Velké nic. Absolutně hladká plocha, ideální objekt k projekci čehokoliv, především ale nadějí," říká v rozhovoru pro Tiscali.cz ukrajinský politolog Vjačeslav Lichačev.

Podle jeho slov jsou ukrajinští voliči unaveni z toho, že se u moci střídají jedni a titíž politici. Unavuje je zároveň těžká ekonomická situace a beznaděj, která na Ukrajině panuje. "Kandidát z neznáma, o němž se zhola nic neví - kromě jeho filmové role - dokonale absorboval naděje lidí," dodává expert.

Hlasování pro Zelenského je podle Lichačeva jednoznačně protestní hlasování a vyjádření nedůvěry současné ukrajinské politické elitě. Nejen té, která je momentálně u moci, ale všem. "Jaký je pro voliče rozdíl mezi Tymošenkovou a Porošenkem? Snad jen expremiérčin bujarý populismus. Někomu k nedůvěře stačí i to, že se Tymošenková posledních 20 let pohybovala v mocenských kruzích a blahobyt zemi nepřinesla," vysvětluje politolog.

Lichačev si myslí, že Zelenskyj má velkou šanci skutečně se stát ukrajinským prezidentem. Pochybuje, že se Porošenkovi podaří nahnat ztrátu z prvního kola.

"Více než desetiprocentní rozdíl není možné za tři týdny zdolat. Porošenkovi se navíc nepodaří získat výrazný počet hlasů těch voličů, kteří v prvním kole hlasovali pro jiného kandidáta. Pokud Porošenko nemá nějaký trumf, pokud tajná služba SBU nemá nahrávku nějakého skandálního rozhovoru Zelenského s oligarchou Kolomojským, tak ve druhém kole zvítězí Zelenskyj," uvádí ukrajinský politolog.

Zdroje:
Vlastní