Mayovou nejspíš čeká hlasování o nedůvěře. Novým ministrem pro brexit je Stephen Barclay

AKTUALIZOVÁNO AKTUALITA (aktualizováno: 16. 11. 2018 18:40) - Aktuality autor: šar

Konzervativci v britském parlamentu již prý shromáždili dostatek podpisů, aby mohli vyvolat hlasování o vyslovení nedůvěry premiérce Therese Mayové. U některých vrcholných politiků má však Mayová zastání. Dnes byl také jmenován nový ministr pro brexit Stephan Barclay. 

Premiéra Theresa Mayová

Premiéra Theresa Mayová,zdroj: Profimedia.cz

Barclay, dosud zastával post náměstka na ministerstvu zdravotnictví. Na rozdíl od svých předchůdců bude mít Barclay ale jiné úkoly, věnovat se bude především domácí přípravě na brexit. Další jednání s EU bude do mimořádného summitu EU vést osobně premiérka Mayová.

Pokud jí však bude vyslovena nedůvěra, musela by Mayová skončit i jako premiérka. K uspořádání hlasování konzervativních poslanců je zapotřebí, aby o to požádalo nejméně 48 z nich (tedy 15 procent), a podle portálu BrexitCentral a televize Sky News již tohoto počtu bylo dosaženo.

Deník The Daily Telegraph uvedl jako možné datum hlasování příští úterý. Odpůrci Mayové by museli pro její sesazení získat podporu většiny z aktuálních 315 konzervativních poslanců. Pokud by ale Mayová případné hlasování ustála, znamenalo by to podle analytiků posílení její pozice. Na základě nynějších pravidel by totiž konzervativci v takovém případě příštích 12 měsíců nemohli hlasování o nedůvěře opakovat.

Pozitivním signálem pro britskou premiérku je to, že po čtvrtečních odchodech ministra pro brexit Dominica Raaba a ministryně práce Esther McVeyové, dnes žádné rezignace nepřišly. Ve vládě zůstává i ministr životního prostředí Michael Gove, jehož odstoupení bylo podle médií po schválení předběžné brexitové dohody na spadnutí. Gove řekl, že Mayové naprosto důvěřuje. Podle britských novinářů se nejspíše domnívá, že z pozice ve vládě stále může výslednou podobu brexitu zkorigovat.

Ministr pro mezinárodní obchod Liam Fox se pak jako dosud první z euroskeptických členů vlády postavil za plán premiérky Mayové, když prohlásil, že jakákoli dohoda s Bruselem je lepší než nespořádaný odchod Británie z EU. Ve funkcích kromě něj a Govea údajně zůstávají i další tři členové vlády, kteří dříve vyjadřovali výhrady k dojednaným podmínkám brexitu. Zároveň po Raabově odchodu stále není jasný osud rezortu pro vystoupení z Unie.

Předsedkyně vlády mezitím pokračovala v obhajobě návrhu "rozvodové smlouvy", když ráno půl hodiny odpovídala na dotazy zástupců veřejnosti ve vysílání rozhlasové stanice LBC. Zopakovala, že předložený dokument je tím nejlepším, co mohl Londýn s Bruselem dojednat. Dojednán prý byl tak, aby Británie přestala podléhat pravidlům EU s koncem roku 2020. Dodala mimo jiné, že během vyjednávání nečinila ústupky jen britská strana.

Kritici Mayové rovněž nezaháleli a například bývalý ministr pro brexit David Davis v rozhovoru s rozhlasovou stanicí BBC označil aktuální návrh za příšerný. Jeho někdejší náměstek Steve Baker pak prohlásil, že pokud se o dohodě bude hlasovat v parlamentu, premiérka souboj prohraje.

Britské deníky dnes psaly o odhodlání nebo až tvrdohlavosti, které Mayová tváří v tvář hrozící občanské válce ve vlastní straně prokazuje. Také však rozebíraly ožehavost její současné situace a rýsující se konflikt se Severoirskou unionistickou stranou, o jejíž podporu se menšinová konzervativní vláda v britském parlamentu opírá. Podle komentáře webu inews nyní mezi Mayovou a parlamentem nastává hra kdo z koho. "Připoutejte se, tohle je jen začátek," avizoval.

Tagy: Velká Británie zahraničí Evropská unie konzervativci britská politika Brexit

Zdroje: ČTK