Maďarsko definitivně vypudilo Středoevropskou univerzitu. Studenty bude přijímat ve Vídni

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Středoevropská univerzita (CEU) v Budapešti, založená americkým miliardářem maďarského původu Georgem Sorosem, bude od září příštího roku přijímat nové studenty ve Vídni. Podle agentury Reuters univerzita v pondělí oznámila, že maďarská vláda nepotvrdila smlouvu, která by CEU umožnila další působení v Maďarsku.

Říjnová demonstrace za zachování Středoevropské univerzity v Budapešti

Říjnová demonstrace za zachování Středoevropské univerzity v Budapešti,zdroj: Profimedia.cz

"CEU byla přinucena odejít," sdělil v prohlášení rektor univerzity Michael Ignatieff. "Je to bezprecedentní. Instituce Spojených států byla vyhozena ze země, která je spojencem v Severoatlantické alianci. Evropská instituce byla vypuzena z členské země Evropské unie," dodal Ignatieff podle Reuters.

Maďarský premiér Viktor Orbán považuje Sorose za svého úhlavního nepřítele a výpady proti němu jsou jedním z jeho častých témat. Kvůli represivnímu tlaku ze strany současné maďarské vlády z Budapešti odešla už Sorosova nadace Open Society Foundation (OSF). Orbán Sorose obviňuje ze záměrného podporování masové migrace do Evropy, proti které se Orbánův kabinet důrazně staví.

"Svévolné vypuzení renomované univerzity je hrubé porušení akademické svobody. Je to temný den pro Evropu a temný den pro Maďarsko," kritizoval Ignatieff chování Orbánova kabinetu, jehož záměrem je přinutit Středoevropskou univerzitu k odchodu ze země.

Maďarský parlament ovládaný Orbánovou stranou Fidesz loni schválil úpravu školského zákona, která byla očividně namířená právě proti CEU. Novela zrušila povolení k činnosti registrovaným zahraničním vysokým školám, které nevyučují ve svých domovských zemích.

Univerzita úřadům už během roku sdělila, že stanovené podmínky splnila, ale vláda s ní odmítala podepsat smlouvu, díky níž by vysoká škola mohla v Budapešti i nadále působit. Vedení CEU proto koncem října uvedlo, že pokud univerzita od maďarských úřadů nedostane do 1. prosince garance ohledně akademické svobody, bude nové studenty přijímat ve své pobočce ve Vídni.

Výběr informací o Středoevropské univerzitě:

 • Zrod Středoevropské univerzity zaštítili na začátku 90. let tehdy československý prezident Václav Havel spolu s maďarským prezidentem Árpádem Gönzem a polským politikem Bronislavem Geremkem. Myšlenka na založení univerzity se zrodila již na jaře 1989 na vědecké konferenci v Dubrovníku, které se zúčastnili kromě Sorose britští, maďarští, českoslovenští a polští filozofové a vědci.
 • Mezinárodní vysoká škola postgraduálního typu zpočátku sídlila v Praze. Česká vláda se sice původně zavázala hradit provoz budovy a českého personálu, kabinet premiéra Václava Klause však nejevil pro univerzitu velké pochopení. Proto se Soros rozhodl univerzitu přesunout do Budapešti a Varšavy. Škola se definitivně odstěhovala z Prahy v roce 1995.
 • "Václav Klaus se obával vzniku silného nezávislého myšlenkového centra, nevlídní byli i rektoři ostatních vysokých škol, kteří v ní spatřovali silnou konkurenci," uvedl bývalý rektor Jiří Musil v roce 2005, když zmiňoval důvody odchodu univerzity z Česka.
 • CEU je v současnosti jednou z nejlépe hodnocených univerzit v Maďarsku. Nabízí magisterské a doktorské studium v anglickém jazyce. Studuje na ní téměř 1500 studentů z více než stovky zemí.
 • Univerzita má rozsáhlou knihovnu a bohaté archivy k moderním středoevropským dějinám.
 • V letech 1997 až 1999 byl rektorem CEU český amerikanista a bývalý rektor Univerzity Palackého v Olomouci Josef Jařab. V letech 1992 až 1995 byl pražským rektorem sociolog Jiří Musil.
 • K významným absolventům patří například gruzínský prezident Giorgi Margvelašvili.
 • Americký finančník a filantrop maďarského původu George Soros (88) získal značný majetek burzovními spekulacemi, jeho peníze ale z nemalé části míří na charitu, slouží k podpoře lidských práv či k financování projektů v zemích třetího světa.
 • V Maďarsku se Sorosovo jméno v posledních letech skloňuje v souvislosti s otázkou imigrace, kterou jeho nadace podle maďarského premiéra Viktora Orbána podporuje. Orbán vede proti Sorosovi tvrdou kampaň a líčí jej jako hlavního nepřítele maďarského státu, který řídí masový příliv migrantů do Evropy.
 • Letos v červnu maďarský parlament schválil balíček protiimigračních zákonů, které mimo jiné zavádějí tresty za podporu nelegální migrace. Nová právní úprava je označovaná jako Stop Soros. Umožní například postihovat nevládní organizace, které pomáhají migrantům bez práva na azyl.
 • Kvůli represivnímu tlaku ze strany současné maďarské vlády z Budapešti do Berlína letos odešla Sorosova nadace Open Society Foundation (OSF).

Tagy: populismus Rakousko Maďarsko zahraničí Evropská unie vysoké školy vzdělání a výchova

Zdroje: ČTK