Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Macron a Putin se tento týden chystají probrat situaci kolem Ukrajiny

Macron a Putin se tento týden chystají probrat situaci kolem Ukrajiny
Macron a Putin mají do konce týdne probrat situaci u ukrajinských hranic. Francouzský prezident dnes bude jednat o situaci s německým kancléřem Olafem Scholzem | zdroj: Profimedia

Do konce tohoto týdne si budou ohledně situace kolem Ukrajiny telefonovat ruský prezident Vladimir Putin se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem.

Podle agentury TASS to dnes sdělil dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Moskva podle něj s velkým znepokojením sleduje poslední kroky a prohlášení Washingtonu, které prý mají za cíl eskalovat napětí.

Spojené státy uvedly do zvýšené pohotovosti 8500 amerických vojáků, kteří mají být připraveni na případné rychlé nasazení v Evropě. To podle Peskova nemá žádný vliv na průběh jednání o bezpečnostních zárukách, které požaduje Moskva.

„Jednání jsou v současné fázi ukončena,“ uvedl mluvčí, který podle agentury TASS zároveň připomněl, že Kreml očekává písemné vyjádření USA na ruské požadavky a doufá, že ho dostane tento týden.

Moskva prý bude poté reagovat. Rusko po Západu mimo jiné požaduje, aby se NATO nerozšiřovalo směrem na východ.

Severoatlantická aliance v pondělí oznámila, že kvůli hrozbě možné ruské invaze na Ukrajinu vysílá další lodě a letadla k posílení obrany východní Evropy. Ministři zahraničí zemí Evropské unie a šéf americké diplomacie Antony Blinken si následně potvrdili jednotný postoj.

Moskvu vyzvali ke zklidnění situace a zopakovali, že sedmadvacítka je připravena přijmout masivní sankce v případě útoku na Ukrajinu. Rusko tvrdí, že nic takového nechystá.

Obavy z možné ruské invaze na Ukrajinu, u jejíchž hranic má Moskva desetitisíce vojáků, v posledních týdnech vedly k horečnatým diplomatickým snahám. Macron dnes bude jednat o situaci s německým kancléřem Olafem Scholzem. Ve středu se mají v Paříži setkat v takzvaném normandském formátu zástupci Francie, Německa, Ruska a Ukrajiny.

Zdroje: