Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -1°C Polojasno

Vinohradská nemocnice našla náhradu za nájem prostor od Arenbergera

Vinohradská nemocnice našla náhradu za nájem prostor od Arenbergera
Dosavadní prostory pro archiv si nemocnice pronajala v roce 2013 od Arenbergera, který byl tehdy náměstkem ředitele nemocnice a od roku 2019 jejím ředitelem | zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady má nové prostory pro svůj archiv místo původního objektu, který měla pronajatý od bývalého ředitele nemocnice a exministra zdravotnictví Petra Arenbergera.

Uvedl to dnes server iROZHLAS.cz na základě vyjádření nemocnice. Původně byl archiv v obci Netřeba na Mělnicku. Nové prostory jsou ve Vodňanech na Strakonicku. Jejich pronájem začne platit od 1. února.

Dosavadní prostory pro archiv si nemocnice pronajala v roce 2013 od Arenbergera, který byl tehdy náměstkem ředitele nemocnice a od roku 2019 jejím ředitelem. Od 7. dubna do 26. května 2021 byl Arenberger ministrem zdravotnictví ve vládě Andreje Babiše.

Ve funkci ministra Arenberger skončil poté, co se v médiích objevily informace o pronájmu budovy pro nemocniční archiv nebo o tom, že ke konci roku 2020 uvedl v majetkovém přiznání mnohonásobně vyšší majetek a příjmy, než udával v předchozích letech. Arenberger po rezignaci prohlásil, že jediným jeho pochybením bylo nesprávně vyplněné majetkové přiznání.

Pronájem budovy pro archiv od Arenbergera ukončila nemocnice už loni. Mluvčí nemocnice Tereza Romanová to tehdy potvrdila serveru iROZHLAS.cz 3. září. Smlouva na nový pronájem byla uzavřena na konci minulého týdne.

„Nový prostor pro archiv už je vybraný, se stěhováním nebudeme otálet. Není důvod,“ řekl serveru náměstek nemocnice pro léčebně preventivní péči Jan Votava, který je po pátečním odvolání Arenbergera z funkce ředitele také dočasně pověřen vedením nemocnice.

Za pronájem budovy pro archiv od Arenbergera nemocnice platila podle dřívějších informací serveru Seznam Zprávy 100 000 korun měsíčně. Poté, co se Arenberger stal ministrem zdravotnictví, stanovil podle serveru nájemné na symbolickou jednu korunu měsíčně. V nových prostorách bude nemocnice platit za pronájem přes 200 000 korun měsíčně.

„Vítězná nabídka splňovala všechna zadaná kritéria a zároveň byla ekonomicky nejvýhodnější,“ řekla serveru iROZHLAS.cz mluvčí nemocnice k novému pronájmu.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek v pátek 21. ledna odvolal Arenbergera z čela Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. „Nové vedení se musí zaměřit především na otázku nastavení funkčních manažerských procesů a problematiku zadávání veřejných zakázek,“ uvedl poté Válek. Arenberger v médiích tvrdil, že rezignoval sám.

Zdroje: