Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Láká vás smrt? Korejci vědí, jak na to, a léčí si tak deprese

Láká vás smrt? Korejci vědí, jak na to, a léčí si tak deprese
Prožití vlastního pohřbu má lidem otevřít oči | zdroj: Profimedia

Bleskla vám někdy hlavou myšlenka, jaké je to být mrtvý? Jihokorejská firmy vám na záludnou otázku ráda odpoví, a dokonce zadarmo. Jen při vyplňování vlastní závěti a psaní parte musíte být naživu. Službu už využilo více než pětadvacet tisíc lidí. Většina z nich se po opuštění zatlučené rakve shoduje: Cítí se jako znovuzrození.

Bizarní službu s názvem "Dobré umírání" nabízí pohřební společnost Hyowon. Zájemci tak mají jistotu, že se svěřili do rukou profesionálních funebráků, a vše tak bude probíhat, jak má. Přestože se zdá, že o smrt nanečisto může mít zájem jen pár lidí s duševními poruchami, není to tak.

Respektive, ano, o službu skutečně mají zájem lidé s duševními problémy. V zemi s největším počtem sebevražd funguje falešný pohřeb v podstatě jako intenzivní psychoterapie. Během dvouhodinového "kurzu" si lidé intenzivně uvědomí svou smrtelnost.

V místnosti plné otevřených rakví si po úvodní přednášce sami, zpravidla v slzách, sepíší parte a dopis na rozloučenou. Společnost jim dělá jen balení papírových kapesníčků a malá svíčka (plus tedy jejich spoluumírající…). Tu následně sfouknou a zalezou si na "věčný" odpočinek. Rakve pak postupně obejdou zaměstnanci pohřební služby a zatlučou víka hřebíky – to aby byl dojem zcela dokonalý.

Po deseti minutách z rakví vysvobodí vyčerpané, leč šťastné účastníky workshopu. Ti pár minut prožitek vlastní smrti rozdýchávají a pak si většinou zvesela vyfotí se svou rakví selfie. Deprese, která je na bizarní rituál přivedla, jako by se rozplynula.

"Nyní jste se zbavili svého starého já. Jste znovuzrozeni, abyste mohli najít nový začátek," oznámí po rituálu účastníkům ředitel centra Jeong Yong-mun. Podle něj tak lidé lépe docení vlastní životy a víc si po absolvování workshopu nejeden účastník rozmyslel sebevraždu. A hlavně o tom ostatně takhle podivná služba je.

Zdroje: