Dnes je středa 7. června 2023., Svátek má Iveta a Slavoj
Počasí dnes 21°C Dešťové přeháňky

Kroky USA proti obcházení protiruských sankcí cílí i na firmu sídlící v Česku

Kroky USA proti obcházení protiruských sankcí cílí i na firmu sídlící v Česku
Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Terčem nového balíku protiruských sankcí Spojených států je i společnost Versvet s.r.o. se sídlem v Česku, oznámilo americké ministerstvo financí. Firma byla podle Washingtonu zapojená do snah ruské společnosti Radioavtomatika dovážet elektroniku navzdory zařazení na sankční seznam na začátku ruské agrese vůči Ukrajině.

Oznámení je součástí kroků, které dnes USA představily ve snaze potlačit obcházení protiruských sankcí spojených s válkou. Vláda Spojených států přidala 71 převážně ruských subjektů na svou obchodní černou listinu vytvořenou kvůli podpoře ruské agrese na Ukrajině a zavádí nové sankce proti stovkám jednotlivců a entit v několika zemích. Kroky přišly krátce poté, co lídři skupiny sedmi ekonomicky vyspělých zemí G7 na summitu v Japonsku slíbili nové zpřísnění protiruských sankcí.

Radioavtomatika se podle amerického prohlášení specializuje na obstarávání zahraničního vybavení pro ruský obranný průmysl a od loňského postihu se je opakovaně snaží dovážet skrze různé prostředníky. Jedním z nich byla podle USA společnost Versvet se sídlem v Česku, která je „vlastněná a řízená“ ruskou občankou Světlanou Verchovcevovou. Sankční orgán amerického ministerstva financí OFAC dnes uvalil sankce jak na Verchovcevovou, tak na její společnost.

Versvet sídlí v Karlových Varech na Bělehradské ulici, která je v obchodně-správním centru města. Ulice se nachází v blízkosti hlavního bulváru Karlových Varů, třídy T. G. Masaryka. V okolí jsou hlavně obchody a administrativní budovy, přičemž v domech často sídlí několik firem. Kromě lázeňské zóny patří tato část města mezi nejatraktivnější.

„Dnes OFAC cílí na dodatečné jednotlivce a entity napojené na Radioavtomatiku,“ popisuje kroky tisková zpráva ministerstva financí USA. V této souvislosti zařadila na sankční seznam také dalšího ruského občana a tři firmy sídlící v Rusku. „Komponenty zakoupené těmito prostředníky přispěly k vývoji pokročilých ruských systémů konvenčních zbraní a k dalším ruským vojenským projektům,“ uvádí americká vláda.

OFAC dnes celkem zakročil proti 22 lidem a 104 subjektům „se styčnými body ve více než 20 zemích nebo jurisdikcích“. Tyto sankce znamenají, že veškerý majetek uvedených subjektů je v USA zablokovaný a že Američané nebo osoby na americké půdě mají zakázáno provádět transakce s dotyčnými subjekty, pokud k tomu nevydá povolení úřad OFAC.

Zdroje: