Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes 0°C Zataženo

Konečná pro komunisty: KSČM má novou předsedkyni

Konečná pro komunisty: KSČM má novou předsedkyni
Kateřina Konečná | zdroj: Ladislav Křivan / MAFRA / Profimedia

Předsedkyní KSČM se dnes na mimořádném sjezdu na pražském Chodově stala europoslankyně Kateřina Konečná. Byla zvolena v prvním kole s velkou převahou nad svými protikandidáty Josefem Skálou a Hanou Aulickou Jírovcovou.

Konečná s plánem rekonstrukce levice v Česku a úspor ve straně nahradila v čele strany Vojtěcha Filipa, který rezignoval po 15 letech po debaklu komunistů ve sněmovních volbách. Konečná získala 175 hlasů při kvoru 160. Zástupce konzervativní části strany Josef Skála získal 70 hlasů a Hana Aulická Jírovcová 63 hlasů. Aulickou před volbou doporučil odcházející předseda Vojtěch Filip.

Účastníci sjezdu pak dali při výběru místopředsedů na doporučení nové lídryně. Potvrdili tak ve funkci prvního místopředsedy Petra Šimůnka. Funkci místopředsedy pro evropské a zahraniční záležitosti obhájil Milan Krajča. Nově se do vedení dostali jako místopředsedkyně pro ekonomiku exposlankyně Marie Pěnčíková a jako místopředseda pro odborné zázemí bývalý poslanec Leo Luzar. Do vedení se nedostal zástupce konzervativní části KSČM Josef Skála, ani liberálnější tvář komunistů Jiří Dolejš.

Lidé se mohou těšit na nový komunistický manifest, styl komunikace i práce, řekla nová stranická šéfka. „Naším cílem je udělat z KSČM opět čitelnou stranu, která je nikdy nezklame,“ uvedla. Strana bude podle ní beranidlem poctivých a oporou milionu voličů, jejichž hlasy ve volbách propadly. Vyzvala stoupence levice, společenské a politické subjekty, aby se připojily ke snaze o rekonstrukci levice v Česku. Spolupracovat chce s každým tak, aby ukázali, že levice má ve sněmovně místo.

Konečná chce zůstat europoslankyní, jak řekla, bude mít větší možnosti reprezentovat KSČM v médiích. Situaci ji usnadní, že Evropský parlament zasedá v době covidu hybridně, tedy i on-line. Spolustraníkům slíbila generační obměnu, nastartování obrody KSČM a její návrat mezi hlavní politické síly v zemi. Odmítla spekulace o slučování se sociálními demokraty či jinými subjekty. „Rozhodně nechceme jít cestou vymazání značky KSČM. Co však bude nutné, je nastartovat užší spolupráci se všemi společenskými a politickými organizacemi na levici,“ řekla s tím, že tak uspěla v eurovolbách a fungovat by taková spolupráce mohla v komunálních volbách příští rok.

Volební propad strany přinesl dramatický pokles státních příspěvků, proto zamýšlí Konečná omezit placené funkce a upravit výdaje na stranické Haló noviny. Delegáti odhlasovali, že by končící poslanci měli dát straně polovinu odchodného. U poslanců, kteří byli ve sněmovně celé volební období, činí odchodné pět měsíčních platů. Konečná to označila za morální apel na gesto v době, kdy se všichni budou muset uskromnit. Nová předsedkyně chce také připravit nový programový dokument a vést o něm diskusi. 

Řádný sjezd se uskuteční na jaře

Řádný sjezd uspořádá KSČM příští rok na jaře. Komunisté jsou od roku 1989 na české politické scéně v opozici. V posledním volebním období podporovali menšinovou vládu ANO a ČSSD na základě dohody o toleranci, kterou uzavřeli pod Filipovým vedením s hnutím ANO. Část strany s tímto angažmá nesouhlasila.

Filip, který vedl komunisty 15 let, rezignoval 9. října po vyhlášení výsledků sněmovních voleb. Už předtím oznámil, že obhajovat funkci nechce. Během uplynulého roku čelil úspěšně pokusům o odvolání s tím, že chce komunisty dovést k volbám a získat podobný výsledek jako v roce 2017. Místo 7,76 procenta hlasů a 15 mandátů ale KSČM získala 3,6 procenta.

Dnes Filip delegátům řekl, že jeho kritici stranu rozbíjeli zevnitř, zejména potom, co široké vedení KSČM v roce 2018 schválilo dohodu o toleranci s hnutím ANO. „A to prostřednictvím planého radikalismu, když revoluční situace ve společnosti nebyla. Důchody rostly místo o 40 nebo 50 korun o 900 korun, rostla minimální mzda a s ní i mzdy celkem, nezvyšovala se spoluúčast pacientů na zdravotní péči, zajistili jsme návrat některých nerostných surovin do rukou státu a veřejného sektoru. Plnili jsme komunistický, nikoli pouze levicový program. Všechno bylo zpochybňováno a nahrazováno planými slovy a urážkami a neustálým neplněním usnesení ÚV KSČM. To byl žel obraz strany navenek,“ uvedl v proslovu, který zaslal ČTK. Dodal, že rozhádaná strana přestala přitahovat nové členy a místo 800 až 900 nových členů z let 2012 až 2015 přijímala okolo 200 nováčků ročně, zatímco přirozený úbytek byl téměř 3000 členů.

Zdroje: