Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 0°C Oblačno

V pátek u nás přibylo nejvíc případů covidu od 13. dubna

V pátek u nás přibylo nejvíc případů covidu od 13. dubna
Ilustrační snímek | zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

V pátek přibylo v Česku 4224 nakažených koronavirem, což bylo nejvíce za den od 13. dubna. Počet případů nemoci covid-19 byl opět více než dvakrát vyšší než ve stejný den v předchozím týdnu.

Jak vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví, skokově oproti předešlému pátku vzrostl i počet hospitalizovaných s covidem-19, a to o skoro dvě třetiny na 834. Úmrtí lidí s covidem-19 bylo jen za posledních sedm dní zaznamenáno 62, což je o 18 zemřelých více než za celé září.

Počet lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnicích, je nyní nejvyšší od 24. května. Vážně nemocných je ze všech hospitalizovaných podle ministerstva 123 lidí. Množství těžkých případů také vytrvale roste, ale nárůst je mírnější než u celkového počtu hospitalizovaných. Oproti předchozímu pátku je vážně nemocných asi o třetinu více.

Za celou dobu epidemie bylo v Česku od začátku loňského března zaznamenáno zhruba 1,73 milionu případů covidu-19. Zemřelo 30 608 nakažených.

Počty nově nakažených, hospitalizovaných a zemřelých prudce rostou po celý tento týden. Ještě na začátku září se denní nárůsty množství nakažených pohybovaly pouze kolem dvou až tří stovek, hospitalizovaných bylo jen kolem 60 a počty zemřelých za týden se pohybovaly v jednotkách.

Zároveň s denními nárůsty množství nakažených se výrazně zvyšuje i tzv. incidenční číslo, tedy počet nově nakažených za sedm dní na 100 000 obyvatel. K dnešku toto číslo, používané státem pro určování protiepidemických opatření, stouplo z pátečních 154 případů na 176. Číslo roste ve všech krajích a Praze. Nejvyšší je s 275 případy stále v Moravskoslezském kraji a nejnižší s 62 případy v Královéhradeckém kraji. V některých okresech už dokonce incidenční číslo překonalo hranici tří stovek, nejvyšší je se 405 případy na Českobudějovicku.

Reprodukční číslo, které ukazuje rychlost šíření covidu-19, znovu překonalo rekord od začátku loňského října. Z páteční hodnoty 1,79 stouplo na 1,96. Reprodukční číslo je nyní nejvyšší nejméně od 1. října 2020. Hodnoty za dny před tímto datem nejsou na webu ministerstva uvedeny. Reprodukční číslo uvádí, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný. Aktuálně je téměř na dvojnásobku kritické hodnoty jedna, která znamená zrychlování šíření covidu-19. Nad jedničkou je reprodukční číslo nepřetržitě od konce letošního srpna. 

V poslední době se zvyšují rovněž počty testovaných. V pátek v minulém týdnu bylo provedeno zhruba 32 000 PCR testů a 85 000 antigenních, kdežto tento týden v pátek asi 45 000 PCR a 87 000 antigenních testů.

Stoupají však v posledních dnech také denní počty očkovaných proti covidu-19. Za pátek bylo v Česku naočkováno přes 29 800 lidí, zhruba dvakrát více než před týdnem. Je to nejvíce očkovaných za den od 27. srpna.

Vláda ve středu na mimořádném jednání s ohledem na zhoršující se epidemickou situaci rozhodla, že od pondělí 25. října bude povinné nošení respirátorů ve všech vnitřních prostorách včetně pracovišť. Týká se to případů, kdy se na jenom místě sejdou alespoň dva lidé a jsou od sebe méně než 1,5 metru. Povinnost se ale nebude vztahovat na náročné profese. Od listopadu pak bude muset personál restaurací kontrolovat u hostů doklad o bezinfekčnosti.

Zdroje: