Konec národního sportu. Televize 'přepla' Kubánce na fotbal

MAGAZÍN - Magazín autor: red

Národní sport Kubánců? Jednoznačně baseball! Jenže ten začíná mít v komunistické zemi na kahánku, válcuje ho klasický fotbal, který tlačí státní televize. A tak hrozí, že Kuba bude mít i se svými historickými úspěchy co dělat, aby se kvalifikovala na olympiádu v roce 2020, kam se baseball s velkou pompou vrací. 

Kubánský fanoušek Barcelony

Kubánský fanoušek Barcelony,zdroj: Profimedia.cz

Zaplavil televizní obrazovky, pozvolna se rozšířil v ulicích ostrova a nyní pro něj horují děti i dospívající. Řeč je o fotbalu na Kubě, který tam v posledních letech ukončil téměř stopadesátiletou vládu baseballu.

"Fotbal tady dříve neměl žádný význam, ale dnes předstihl v popularitě náš národní sport," připouští se zlomeným srdcem devětašedesátiletý Humberto Nicolás Reyes, který po čtyřicet let trénoval na Kubě baseball. U Reyese začínal s tímto sportem i Yonder Alonso či Alex Sánchez, kteří posléze vstoupili do prestižní Severoamerické baseballové ligy.

Nyní si Reyes zoufá, když vidí, jak se čím dál více Kubánců odvrací od tohoto sportu, jehož první oficiální utkání na ostrově se konalo v roce 1874. "Téměř všichni se přiklonili k fotbalu," stěžuje si.

Pokles zájmu o baseball se prohlubuje i přesto, že baseball se má po dvanácti letech vrátit v roce 2020 na olympijské hry. Kuba se může v tomto sportu pyšnit třemi olympijskými tituly a 25 světovými prvenstvími.

Může za to televize

Na Kubě nyní není žádnou vzácností potkat fanoušky v tričku s nápisem FC Barcelona nebo Real Madrid, jak spolu vášnivě diskutují. Jiní vstávají časně ráno, aby se v televizi dívali na své nové idoly Messiho, Ronalda nebo Neymara.

"Hraje se všude," říká devatenáctiletý student Alejandro Izquierdo a sní o tom, že se Kuba kvalifikuje na světový pohár v kopané. Dosud se tato karibská země účastnila mistrovství světa ve fotbale je jednou - v roce 1938 ve Francii.

Za kubánským nadšením pro fotbal stojí dva faktory: globalizace a podpora státní televize. "Někdy se hraje osm utkání v baseballu, ale televize nevysílá ani jedno, naopak vysílá kopanou z Barcelony," stěžuje si pětašedesátiletý Eduardo Medina.

Kubánská televize začala vysílat záznamy utkání z mistrovství světa ve fotbale v roce 1982, kdy se konal šampionát ve Španělsku, a od roku 1994 zajišťuje přímý přenos. V devadesátých letech už vysílala i zápasy z mistrovství Evropy či z Ligy mistrů.

Baseballové hvězdy odcházejí

Pokud jde o baseball, v roce 2013 se objevily na obrazovkách zápasy Severoamerické baseballové ligy, ale pouze ty, v nichž nehrál žádný kubánský emigrant. Předloni se vysílalo finále této ligy, World Series, loni už ne.

Úroveň kubánského baseballu navíc stále klesá, protože mnohé hvězdy odcházejí do zahraničí. Kubánský baseball nevyhrál od Interkontinentálního poháru v roce 2006 žádnou významnější soutěž.

Kubánský fotbal ale také trpí odchodem hráčů. Tentokrát však hodlá zlepšit svou pověst na soutěži Gold Cup v roce 2019 ve Spojených státech. Kubánský institut pro sport při této příležitosti povolil nábor hráčů, kteří emigrovali nebo se narodili v zahraničí a kteří chtějí obléci trikot své země.

Kubánský baseball ovšem nehodlá zůstat stranou. V této sezoně vytvořil lepší tým a začalo se s rekonstrukcemi stadionů v zemi. Cílem je kvalifikovat se pro olympijské hry v Tokiu v roce 2020.

Tagy: zahraničí Kuba fotbal baseball zdraví a životní styl sport a rekreace

Zdroje: ČTK,AFP