Dnes je čtvrtek 10. dubna 2025., Svátek má Darja
Počasí dnes 7°C Skoro zataženo

Aktualizováno: Imunitní výbor doporučil vydat Babiše a Faltýnka. Policie fabuluje, prohlásil Babiš

Aktualizováno: Imunitní výbor doporučil vydat Babiše a Faltýnka. Policie fabuluje, prohlásil Babiš
Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek | zdroj: Profimedia

Pouze domněnky, zkreslené informace, zatajování důkazů a fabulace jsou podle šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a předsedy parlamentní frakce Jaroslava Faltýnka v žádosti o jejich vydání k policejnímu stíhání. Oba vypovídali zhruba hodinu a půl před mandátovým a imunitním výborem, který sněmovna nakonec doporučil jejich vydání policii.

Babiš ani Faltýnek nepožádali výbor, aby doporučil jejich vydání policii, a ani jeden z nich neuvažuje o tom, že by se vzdal kandidatury v říjnových volbách do sněmovny.

Babiš před novináři zopakoval, že kauza Čapí hnízdo má poškodit ANO před volbami. "Čapí hnízdo je kauza o budoucnosti této země, abych byl znevěrohodněn, aby naše hnutí ztratilo preference a příští vláda byla za každou cenu poskládána bez Babiše. O tom jsem přesvědčen," uvedl předseda hnutí ANO. Dodal, že nepochybuje o tom, že stávající složení výboru doporučí Sněmovně jeho a Faltýnkovo vydání. Před výborem hovořil zhruba 45 minut stejně jako Faltýnek, který vypovídal po něm.

Podle Faltýnka policie v žádosti účelově vynechala některé informace. "Tím, že zatajuje některé informace před sněmovnou, jen potvrzuje, že nejde o spravedlivé stíhání pachatele," uvedl. Vyšetřovatelé podle něj zapomněli uvést, že kromě smlouvy má k dispozici i předávací protokol a doklad o zaplacení kupní ceny převodem, tedy zásadní důkazy, které vyvracejí konstrukci kauzy.

"Přesto policie ve své žádosti tvrdí, že všichni tři kupující věděli, že se jedná o formální a fiktivní převod akcií a že žádné akcie nekoupili ani nepřevzali - to není pravda, to je lež a policie má tyto důkazy k dispozici, jen je sněmovně účelově zatajila," uvedl Faltýnek. Tyto doklady podle něj policie neukázala ani členům výboru, kteří se v minulých dnech přišli na služebnu seznámit se spisem.

Němcová i zpravodaj věci ve sněmovně Jiří Dolejš (KSČM) odmítli komentovat výhrady Faltýnka a Babiše k úplnosti policejní žádosti. "Pochopitelně předpokládaná obhajoba pánů právníků je něco jiného než meritum jednání mandátového a imunitního výboru," uvedl Dolejš. Členové výboru podle něj zvažovali především politické souvislosti žádosti. Doplnil, že pro něj byly rozhodující informace, že se dozorující stání zástupce dnes postavil za průběh předběžného vyšetřování a že konstatoval, že spis je připraven do fáze stíhání.

Podle předsedy sněmovního klubu ČSSD Romana Sklenáka je důležité, že výbor vyhověl všem návrhům, která na jeho zasedáních padla. "Předvolali jsme všechny ty, kteří byli požadováni. Vyžádali jsme si materiály. Dnes jsme dostali informace od státního zástupce," vyjmenoval. Jednání ho utvrdilo v názoru, že kauza nebyla účelově načasována.

"Nemám žádné pochybnosti, samozřejmě zdůrazňuji, že my si nemůžeme dělat ambici detailně prostudovat celý případ a chtít znát sebemenší nuance případu. Pro rozhodování výboru stejně jako sněmovny je důležité vyloučit tu politickou motivaci, ingerenci do chodu sněmovny. Tam já nemám žádnou pochybnost," řekl novinářům. Členům svého klubu doporučí hlasovat pro vydání.

Podle člena výboru za hnutí ANO Matěje Fichtnera nemá policejní žádost oporu v policejním spisu a je to spíš vyšetřovací verze. Není si jist, zda žádost není politicky motivovaná. "A pokud to posuzujeme na mandátovém a imunitním výboru, tak si musíme být přece jisti, že tam žádná politická motivace není," řekl. Kroky policie a státního zastupitelství lze podle něj zpochybnit, protože neodpovídají tomu, co je uvedeno ve spisovém materiálu.

Výpovědi doplnily jen střípky

Argumenty, které  ve středu předložili Babiš a Faltýnek, Fichtnera prý příliš neovlivnily, protože z jeho pohledu neříkaly nic moc nového. Podle Němcové nebylo dnešní slyšení pro rozhodování výboru zásadní, přineslo pouze "doplnění drobných střípků".

Faltýnek a Babiš čelí trestnímu oznámení v souvislosti s Farmou Čapí hnízdo od sklonku roku 2015. Firma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do holdingu Agrofert, který Babiš tehdy vlastnil. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu.

Babiše chce policie stíhat pro podezření z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu ve formě účastenství. Sněmovní organizační výbor navrhl, aby Sněmovna o vydání Babiše s Faltýnkem hlasovala ve středu 6. září. 

Zdroje: