Posvítíme si na finanční správu, slibuje Sobotka ohledně další nahrávky Babiše

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 28. 8. 2017 19:14) - Aktuality autor: šar

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) požádá ministra financí Ivana Pilného (ANO) o kontrolu postupu finanční správy v souvislosti s firmou FAU. Podle premiéra je třeba prověřit, zda postup byl v souladu se zákonem. Předseda vlády reagoval na nahrávku, na níž předseda hnutí ANO a bývalý ministr financí Andrej Babiš hovoří o opavské firmě FAU, která skončila po zásahu finanční správy v konkurzu.

Andrej Babiš autenticitu nahrávky nepotvrdil ani nevyvrátil

Andrej Babiš autenticitu nahrávky nepotvrdil ani nevyvrátil,zdroj: Dan Materna / MAFRA / Profimedia

Ministerstvo financí v reakci na Sobotkovu výzvu uvedlo, že postup finanční správy v tomto konkrétním případu nyní vyhodnocuje Nejvyšší správní soud, kterému správa sdělila všechny své argumenty a důkazy. "Je tedy zřejmé, že jakékoliv další šetření by bylo vlamováním se do otevřených dveří, zejména, nemá-li ministr financí ze zákona přístup k detailům jednotlivých daňových řízení," uvedl mluvčí ministerstva Michal Žurovec.

Ministerstvo se podle něj shoduje s premiérem v tom, že je žádoucí podrobit systém zajišťovacích příkazů důkladné analýze, která má vyhodnotit, zda nastavené postupy finanční správy fungují správně. "Z tohoto důvodu ministr financí Ivan Pilný ihned po svém nástupu uložil generálnímu řediteli Generálního finančního ředitelství Martinu Janečkovi do konce srpna zpracovat příslušnou analýzu," dodal mluvčí.

"Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci, obstavené účty, vagony," říká Babiš na asi minutové nahrávce, která byla v neděli zveřejněna na anonymním twitterovém účtu Skupina Šuman. Babiš se v neděli k nahrávce nechtěl vyjadřovat, její autenticitu ale nepopřel.

Do insolvence se FAU dostala loni v říjnu, o dva měsíce později ji soud poslal do konkurzu. Babiš byl tehdy ministrem financí. FAU má sklad v areálu Prechezy, jež patří do holdingu Agrofert, který donedávna Babiš vlastnil. "Já jsem zprivatizoval Prechezu roku 97 a oni před privatizací prodali tu vlečku nějaké firmě. Takže vlečka v mojí chemičce patří těm zmrdům," říká Babiš na nahrávce. Hospodářské noviny minulý týden napsaly, že soud postup daňové správy označil za nezákonný.

Sobotka pošle Pilnému v pondělí dopis. "Chtěl bych ho v něm požádat o kontrolu celé věci z pohledu daňové správy tak, aby bylo zřejmé, jestli daňová správa postupovala v souladu se zákony, jak to bylo s těmi opatřeními, které realizovala daňová správa, a požádám ho také, aby prověřil, jestli vedení ministerstva financí jakýmkoli způsobem zasahovalo v rozporu se svými kompetencemi do činnosti daňové správy," řekl Sobotka.

Záležitost podle něj musí být prověřena a zkontrolována. Očekává všechny potřebné informace do 30 dnů.

Předseda sněmovního rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD) v pondělí řekl, že o zajišťovacích příkazech by měl výbor jednat opět zhruba v polovině září. Kromě ředitele Janečka si chce pozvat i ministra Pilného.

Je dobře, že je Babiš z vlády, míní Chovanec

Na další nahrávku reagoval i ministr zemědělství a první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Jurečka chce, aby o prověrce daňové správy byla informována vláda, případně i veřejnost, řekl v pondělí. Obracejí se na něj prý podnikatelé, kteří postupy orgánů spadajících pod ministerstvo financí považují za nesprávné, zejména kvůli nekvalitním znaleckým posudkům. Lidé, kteří stojí za anonymním twittetovým účtem skupina Šuman měli nahrávky již dříve předat policii, řekl ministr.

"Nová kauza navíc znovu vyvolává otazníky o nezávislosti finanční správy, která postupovala liknavě při prověřování vydávání korunových dluhopisů, taktéž se týkajících Andreje Babiše," uvedl pak v prohlášení ministr vnitra Milan Chovanec s tím, že odvolání Babiše z vlády byl podle něj správný krok. Policie by měla říct, jestli je nahrávka pravdivá nebo ne, uvedl ministr vnitra. Babiš v pondělí odmítl, že by v době působení ve funkci ministra financí zneužíval nebo úkoloval finanční a celní správu.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v reakci na nahrávku v pondělí novinářům řekl, že existuje velké podezření, že v případě insolvence opavské firmy FAU byla zneužita státní instituce pro likvidaci hospodářského konkurenta. Ministr zahraničí v této souvislosti odkazem na Palermo přirovnal případ k praktikám mafie.

Zneužití státní instituce pro likvidaci konkurenta, to je takové Palermo, které jsme tady ještě neměli. Sice jsme už slyšeli o způsobech, jak se dají likvidovat firmy, dokonce si pamatuji, že kniha Žlutý baron popsala, jak Andrej Babiš si počínal, když tuneloval firmy a chtěl je převzít, ale použít opravdu státní instituci takovým způsobem, jak se rýsuje v této kauze, to je podle mě opravdu vyšší stupeň," řekl Zaorálek.

Věc by podle něj měly prošetřit policie a státní zastupitelství. "Já doufám, že policie a státní zástupci budou jednat řádně a tak, jak mají, a nenechají se zmást nebo ovlivnit výroky některých politiků. Mám na mysli třeba některé velice nešťastné výroky ministra spravedlnosti pana (Roberta) Pelikána (ANO)," řekl. Pelikán tento měsíc v rozhovoru v týdeníku Respekt řekl, že policejní žádost o vydání Babiše ke stíhání kvůli dotaci na farmu Čapí hnízdo má ovlivnit volby.

Z jaké doby je nahrávka?

Nahrávka o firmě FAU může naznačovat porušení daňové mlčenlivosti, reagoval na případ daňový expert  společnosti Apogeo Jiřího Žežulky. Žežulka byl od května do října 2014 pověřen řízením Finanční správy.

"Bylo by zajímavé zjistit, ze kterého data ta nahrávka je. Bývalý ministr financí tam mluví celkem konkrétně o dluhu na DPH a dokonce se tam vyslovuje i k nějaké částce. A jestli to bylo ještě předtím, než ta informace prosákla na veřejnost, tedy než se firma dostala do insolvence, tak je velice pravděpodobné, že někdo z Finanční správy porušil mlčenlivost," uvedl  konkrétně Žežulka. Přitom k informacím z živých kauz by podle něj neměl mít přístup ani samotný ministr financí.

Žežulka dále řekl, že společnost FAU obchodovala s pohonnými hmotami a obchodování s nimi bylo v hledáčku Finanční správy zhruba od roku 2011. "Z tohoto pohledu ta kauza může souviset ještě s jednáním a chováním společnosti před příchodem bývalého ministra Babiše," doplnil.

Zároveň řekl, že za jeho působení v čele Finanční správy se nikdy nestalo, že by správa byla úkolována ministrem financí. "A věřím, že tomu nebylo jinak ani po mém podchodu. Takže Babiše osobně nepodezírám, že by dal nějaký úkol nebo zadání Finanční správě a ta podle toho konala," dodal.

Úřady podaly ohledně firmy stížnost

U Nejvyššího správního soudu (NSS) také momentálně čekají na rozhodnutí dvě kasační stížnosti spjaté s firmou FAU. Jednu stížnost podalo Odvolací finanční ředitelství, druhou Generální ředitelství cel, zjistila ČTK rešerší v soudních databázích.

Úřady ve stížnostech hájí svůj postup vůči firmě, která následně skončila v insolvenci a konkurzu. Krajský soud v Ostravě v minulosti rozhodl ve prospěch firmy a rozhodnutí finanční správy i celníků zrušil.

Jednu kasační stížnost obdržel NSS v červenci, druhou v srpnu, zatím podle mluvčí soudu Sylvy Dostálové nelze předjímat, kdy padne rozhodnutí.

Ve sporu s celníky jde o dodatečné platební výměry na spotřební daň z minerálních olejů za květen a červen 2013. Firma FAU oleje dovezla z Rakouska. Rozhodnutí krajského soudu označuje úřední postup za absurdní a formalistický.

Další větev sporu se odvíjí od zajišťovacích příkazů vydaných Speciálním finančním úřadem. Podle Hospodářských novin úředníci po firmě FAU v podstatě vymáhali DPH za jeden obchod dvakrát. Krajský soud posléze označil zajišťovací příkazy za nezákonné.

Odvolací finanční ředitelství spolu s kasační stížností podalo také žádost o přiznání odkladného účinku. Poukázalo na to, že po zrušení zajišťovacích příkazů krajským soudem je nutné peníze vrátit, hrozí také povinnost uhradit případnou škodu. Úřad se obává, že z firmy už později peníze nevymůže, i kdyby se ukázalo, že jeho postup byl správný.

Nejvyšší správní soud žádosti nevyhověl. "Přiznání odkladného účinku musí být vyhrazeno pro ojedinělé případy," stojí v usnesení.

 

Tagy: Česko domácí konkurz Ministerstvo financí ČR český premiér česká politika daně a finance společnosti a firmy Skandál s nahrávkami Babiše

Zdroje: ČTK