Kapitán havarovaného airbusu se pokoušel dostat se do kabiny sekerou

AKTUALIZOVÁNO SLEDUJEME (aktualizováno: 27. 3. 2015 13:28) - Aktuality autor: pal

Kapitán havarovaného německého airbusu A320 se snažil do pilotní kabiny, kde se zavřel druhý pilot, dostat s pomocí sekyry. Z rozboru záznamu z pilotní kabiny vyplývá, že druhý pilot využil příležitosti, kdy kapitán odešel na toaletu, aby letadlo úmyslně navedl do hor. Zpět ho i přes opakované výzvy a bušení na dveře nevpustil. Mezitím zahájil klesání, které skončilo pádem stroje v Alpách a smrtí všech 150 lidí na palubě. 

Místo havárie airbusu A320

Místo havárie airbusu A320,zdroj: Profimedia.cz

Když druhý pilot nepustil kapitána zpátky do kabiny, velitel letu vzal do rukou sekeru. Do poslední chvíle dělal, co mohl. Pokoušel se prorazit pancéřové dveře, aby zabránil nejhoršímu. 

A odkud se vzala sekyra na palubě letounu? Podle mluvčí německé společnosti je to "součást bezpečnostního vybavení letounu A320." Na pancéřové dveře ale sekyra nestačila.  

Mezitím se ukazuje, že sedmadvacetiletý pilot zřejmě trpěl depresemi a byl v péči psychiatrů. Německá policie mezitím prohledala jeho byt a našla u něj zničenou neschopenku, platnou i na den, kdy pilotoval airbus, který ve Francii havaroval. Na celé vyšetření tragédie si ale budeme muset minimálně několik měsíců počkat. 

Z údajů leteckého portálu Flightradar24, který sleduje údaje z automatických odpovídačů jednotlivých letounů, vyplývá, že někdo krátce před nehodou přeprogramoval autopilota. Letecká hladina byla snížena z 38 000 stop (11 600 metrů) na minimální možnou výšku 100 stop (30 metrů). 

Záchranáři v pátek obnovili pátrání po záznamovém zařízení z druhé černé skříňky. Odborníci také pokračují ve sběru vzorků DNA k identifikaci všech 150 obětí leteckého neštěstí. 

Tagy: Francie letecké nehody pád airbusu ve Francii Germanwings

Zdroje: ČTK