Dnes je čtvrtek 2. února 2023., Svátek má Nela
Počasí dnes 3°C Smíšené přeháňky

Bezproblémový pilot miloval létání a běh. Pak navedl airbus se 150 lidmi do hor

Bezproblémový pilot miloval létání a běh. Pak navedl airbus se 150 lidmi do hor
Andreas Lubitz | zdroj: Twitter

Milý, klidný, bezproblémový, létáním žil a miloval ho. Německý pilot Andreas Lubitz svým chováním nepůsobil jako člověk, který by měl v plánu zabít sebe i dalších 149 lidí náletem na horu. 

Podle předsedy představenstva aerolinek Lufthansa, pod něž Germinwings spadaly, Carstena Spohra byl kopilot, který způsobil úterní pád airbusu, bezproblémový a nebyl důvod o jeho práci nějak pochybovat. Prošel všemi zdravotními i psychickými testy, které velké množství kandidátů na pilota velkých aerolinek vyřadí.

Poprvé se 28letý Lubitz pocházející z Montabaur v německém Porýní-Vestfálsku k létání dostal ve 14 letech v místním aeroklubu. Tam podle svého známého z klubu působil jako "zdrženlivý muž, žádný bláznivec, jací se někdy v letectví vyskytují". Byl prý veselý, i když trochu tichý. "Byl hrozně rád, že získal práci u Germanwing a dělal ji dobře," řekl BBC člen klubu Peter Ruecker.

S pilotním výcvikem začal podle Spohlera v roce 2008, poté si však vzal několikaměsíční pauzu. Proč, není jasné. Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung cituje matku jeho spolužačky, které prý řekl, že za pauzou stály deprese. "Zřejmě trpěl syndromem vyhoření, byl v depresi," řekla deníku. Podle ní pocházel ze slušné rodiny.

Šéf Lufthansy se sice zmínil o přerušení výcviku, důvod však neřekl. "Není to až tak neobvyklé. Přesný důvod neznám, a pokud by byl lékařský, měl bych stejně povinnost mlčení," řekl Spohr. Pilot však poté znovu splnil všechny zdravotní a psychologické testy a byl stoprocentně způsobilý ke své práci.

Na Airbusu A320 začal létat v roce 2013, nalétáno měl 630 hodin. Jeho jméno nefigurovalo na žádném seznamu teroristů nebo podezřelých osob, není jasné, jaké náboženství vyznával.

Deník The Telegraph s odkazem na místní média uvádí, že byl Lubitz vášnivým běžcem a často se zúčastňoval místních běžeckých závodů. Z jeho facebookovho profilu, který je nyní zrušený, vyplývá, že se hodně zajímal o Airbus A320 a navštěvoval diskusní fóra pilotů.

Lubitzův byt a dům jeho rodiny hlídá policie. 

Zdroje:
telegraph.co.uk, BBC, Vlastní