Dnes je neděle 24. ledna 2021., Svátek má Milena
Počasí dnes -1°C Smíšené přeháňky

Jako na prvního máje: Severokorejci demonstrovali podporu vůdci

Jako na prvního máje: Severokorejci demonstrovali podporu vůdci
Severokorejci přišli do centra Pchjongjangu vyjádřit podporu Kim Čong-unovi | zdroj: Profimedia.cz

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v době vyhrocených vztahů se Spojenými státy může spolehnout na bezmeznou lásku a oddanost svého lidu. Přinejmenším se to snaží dokázat agentura KCNA svými snímky z bombastického středečního shromáždění v Pchjongjangu, na němž desetitisíce lidí přišli se vztyčenými pěstmi vyjádřit vůdci podporu.

Spor mezi USA a KLDR se vyhrotil po sérii severokorejských raketových testů. Pchjongjang nedávno pohrozil, že disponuje balistickou střelou schopnou zasáhnout jakékoli místo na americkém území. Americký prezident Donald Trump poté přišel se sérií ostrých výroků, v nichž KLDR mimo jiné varoval před "ohnivou zlobou, jakou svět neviděl". Pchjongjang Trumpova slova o možnostech jaderného útoku USA označil za "snůšku nesmyslů" a oznámil, že do poloviny srpna připraví podrobný plán raketového útoku na americký tichomořský ostrov Guam.

USA ovšem ani v této napjaté době neustoupí od příprav každoročních společných manévrů s jihokorejskými jednotkami, které by se za účasti desetitisíců vojáků obou zemí měly konat od 21. do 31. srpna. Zatímco Washington manévry označuje za test připravenosti na obranu proti případné agresi KLDR, Pchojongjang hovoří o ohrožení vlastní bezpečnosti a obvykle reaguje novými raketovými testy.

Zdroje:
vlastní

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,080 26,160
USD 21,450 21,570
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma