Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Kim vesele zkouší rakety a vysmívá se světu. Z protestů se stala rutina

Kim vesele zkouší rakety a vysmívá se světu. Z protestů se stala rutina
Kim Čong-un dohlédl osobně na raketový test | zdroj: Profimedia

Vládní mluvčí ve státech sousedících se Severní Koreou jsou opravdu znamenitě připraveni. Vždycky, když Kim Čong-un nechá otestovat nějakou raketu, následují obvyklé nacvičené reakce. Jižní Korea vyzývá ke svolání Rady bezpečnosti a varuje před dalšími provokacemi, zatímco Japonsko volí ostřejší tón a ohlašuje jakési blíže neurčené "konkrétní kroky". Američané křičí, že KLDR porušuje rezoluce Rady bezpečnosti OSN a že se tento problém nyní musí už opravdu řešit, a Čína vyzývá všechny zúčastněné ke klidu.

Toto všechno je předvídatelné. Pchjongjang nicméně neustále vylepšuje svůj zbrojní arzenál. Můžeme si sice být jisti, že Kimova propaganda schopnosti a možnosti režimu značně zveličuje, nicméně i mávnutí motýlích křídel může, jak známo, způsobit hurikán.

Je otázka, jak dlouho ještě svět bude přihlížet tomu, že si Kim beztrestně dělá, co ho napadne. Ale třeba je právě to součástí taktiky – nechat ho utrácet obrovské sumy peněz na vývoj podobných zbraní, a podkopat tak stabilitu režimu. Je to sice vysoce nepravděpodobné, ale Severní Korea je plná tolika absurdit, že by tento scénář klidně mohl přicházet v úvahu, konstatuje německý Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Pchjongjang možná ani tak netestuje své raketové technologie, jako spíš trpělivost svých nepřátel, píše agentura AP. Severní Korea má arzenál spolehlivých raket krátkého doletu, a místo aby je tamní vědci vylepšovali, testují mnohem méně spolehlivé střely delšího doletu. Země tím chce zřejmě ukázat, že je schopna zasáhnout vzdálené americké cíle, i když se má za to, že do vývoje takové zbraně jí chybí ještě několik let. 

V pondělí Severní Korea otestovala další balistickou střelu. Na "úspěšné" odpálení rakety podle tamní agentury KCNA dohlížel sám vůdce Kim Čong-un, který zároveň nařídil vývoj ještě mocnějších strategických zbraní.

Velký úspěch severokorejského úsilí podle něj "Yankeeům působí velké starosti" a odrazuje "gangstery jejich jihokorejské loutkové armády". Kim pohrozil, že Spojeným státům bude napříště posílat "ještě větší dárkové balíčky" jako odplatu za jejich vojenské provokace. Podle jihokorejských médií byla střela, třetí za poslední tři týdny, vypálena z východního pobřeží KLDR a před zřícením do moře urazila asi 450 kilometrů.


Zdroje:
AP, FAZ