Jak se uštknuté děvčátko stalo námořnicí
Důvodů, proč vstoupit do armády, je jistě mnoho. Malému děvčátku týdenní služba u vojenského námořnictva dokonce zachránila život.
Když si šestiletá Nancy Bentleyová před 103 lety hrála v australském buši u tasmánského Port Arthuru, uštkl ji do ruky had. Nejbližší doktor byl na míle daleko, a tak ji zoufalý tatínek rychle naložil do loďky a vesloval k lodi vojenského námořnictva HMAS Sydney, která kotvila v nedaleké zátoce Carnarvon.
Ochotný palubní lékař holčičku ošetřil a zachránil jí život. Ale tím to nekončilo, děvčátko vyžadovalo ještě následnou několikadenní lékařskou péči. Na lodi ale zůstat nesmělo, protože směrnice admirality přítomnost žen na palubě zakazovaly – s výjimkou oficiálních příležitostí. A tak dostal kapitán Henry Caley geniální nápad: Jmenoval 15. listopadu 1920 malou Nancy první ženskou příslušnicí Australského královského námořnictva.
Nancy obdržela služební číslo 000001, uniformičku a její oficiální funkce zněla „maskot“. Plně se zotavila po osmi dnech a 23. listopadu byla slavnostně z armády propuštěna – s odůvodněním, že si ji vyžádali rodiče. Po letech pak Nancy (nyní již Jonesová) vzpomínala, jak si na lodi žila jako v bavlnce a celá posádka ji hýčkala jako VIP osobu. Rodiče ji směli na lodi také navštívit a přinesli jí mlíčko.
První ženy se pak staly příslušnicemi Australského vojenského námořnictva až o 21 let později, když byl za druhé světové války nedostatek telegrafistů. Nancy zemřela v roce 1999 v 85 letech.
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 5.11.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,270 | 25,390 |
USD | 23,220 | 23,400 |