Kuchyně pod útokem! Neuvěříte, co dokáže obyčejný mol

Moli se můžou snadno stát nevítanými hosty každé domácnosti. Milují vaše vlněné svetry, hedvábné šaty i snídani ve formě vloček. Sami neublíží, ale jejich larvy jsou pro domácnost velkým problémem. Naštěstí řešitelným.
Tento malý nenápadný motýlek o velikosti pouhých pár milimetrů s chutí na vaše oblečení i spíž, je rozšířen po celém světě. Jde o škůdce, nejčastěji se setkáte s molem šatním a molem potravinovým (zavíječ moučný). Pokud si jich nevšimnete včas, mohou způsobit nemalé škody.
Jak poznat, že máte doma tohoto nezvaného návštěvníka?
- Kolem skříní, nebo po kuchyni létají drobní motýlci.
- Na oblečení se objevují drobné dírky, zejména v přírodních tkaninách (díky obsahu keratinu, který chutná larvám)
- Malé larvy a kokony se usazují v rozích kuchyňských skříněk.
- Objevují se lepkavé pavučinky v rýži, vločkách, mouce i jiných potravinách.
Ať už jste si domů přinesli mola potravinového například v cukru, mouce, vločkách, přilétli k vám stupačkami od sousedů, nebo mola šatního v křesle z obchodu či v dece sezónně uložené na půdě, není třeba zoufat, ale konat.
I kdyby se vám manévrujícího mola povedlo zneškodnit za letu, nemáte vyhráno. Skutečný problém představují jeho larvy.
Larvy šatních molů vám totiž zničí oblečení a larvy těch potravinových zase kontaminují potraviny svými exkrementy, které mohou obsahovat plísně a roztoče, což může způsobovat alergické reakce, střevní problémy či podráždění sliznic.
Jak s touto nepříjemností naložit?
Jsou to mistři přežití, ale pokud budete důslední, šance na jejich návrat se sníží na minimum.
- Letecký den- pokud máte známky molů v potravinách, je nutné je ihned vyhodit. Všechno oblečení vyperte na vysokou teplotu, nebo ho na několik dní zmrazte- moli nemají rádi ani saunu, ani Aljašku. Nezapomeňte vyprat i ložní prádlo, ručníky a umýt kabelky a tašky.
- Nemilosrdný úklid- skříně a zásuvky vysajte a vytřete octovou nebo mýdlovou vodou, můžete použít roztok z kyseliny citronové (s ní se ovšem vyhněte mramoru a jiným vápencovým povrchům).
- Použijte přírodní odpuzovače- ideálně s vůní levandule, hřebíčku, rozmarýnu, bobkového listu či cedrového dřeva. Sáčky s těmito vůněmi umístěte do spíží, skříní i šuplíků- zkrátka všude, kde by mohlo být prostředí pro moly vhodné. Účinnost podpoříte i voňavým mýdlem a esenciálními oleji.
- Aplikujte lepicí pasti- přitahují a zachytí přítomné moly, které na rande lákají obsažené feromony. Na plochy můžete použít i sprej proti molům- neškodí potravinám a je účinný několik týdnů.
- Dbejte na prevenci- sezónní oblečení uzavřete ideálně do vakuových sáčků, nebo vzduchotěsných krabic. Vlněné věci občas vystavte sluníčku. Neukládejte do skříní již nošené oblečení bez vyprání a důkladného usušení. Potraviny skladujte v dobře uzavřených plastových nebo skleněných dózách a pravidelně skříně a spíže větrejte. Při luxování nezapomeňte i na pelíšky domácích mazlíčků, prostor pod nábytkem a podél lišt. Mol se může ukrývat dokonce i v papírových tapetách!
Lze se molů zbavit natrvalo?
Bohužel vždy existuje možnost, že se u vás nechtění záškodníci znovu objeví. Nicméně pečlivou kontrolou nakoupených potravin a jejich obalů, pravidelným úklidem a dodržováním zásad prevence lze toto riziko minimalizovat. Zároveň je dobré mít na paměti, že v případě neúspěšného boje proti škůdcům vám s deratizací mohou pomoci profesionálové.