Hnutí ANO hrozí pokuta kvůli Babišově knize

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí zahájil správní řízení s hnutím ANO. Důvodem je kniha předsedy hnutí Andreje Babiše O čem sním, když náhodou spím, která podle úřadu nebyla náležitě označena povinnou informací o zadavateli a zpracovateli. Informoval o tom ve středu server iRozhlas.cz. Hnutí ANO se tak mohlo dopustit přestupku, za což mu hrozí pokuta až 100 tisíc korun. 

Andrej Babiš pokřtil svou knihu na jaře

Andrej Babiš pokřtil svou knihu na jaře,zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Babiš knihu představil letos v červnu jako součást vize hnutí do roku 2035, podle úřadu ale publikace porušuje pravidla volební kampaně. "Kandidující subjekt nezajistil, aby volební materiály obsahovaly informaci o zadavateli a zpracovateli," uvedl úřad v tiskové zprávě z konce srpna.

"Úřad nám vytýká neuvedení informace o zadavateli a zpracovateli v knize O čem sním, když náhodou spím," uvedl mluvčí ANO Vladimír Vořechovský, který i potvrdil zahájení správního řízení. Hnutí podle něj záležitost řeší a s dohledovým orgánem ohledně možného pochybení komunikuje. Pro úřad chystá ANO vysvětlení. "Věříme, že na jeho základě správní řízení ukončí bez udělení sankce," dodal mluvčí.

Povinné označení chybí v prvním a druhém výtisku knihy, další dotisky už ale informaci o zadavateli a zpracovateli obsahují, uvedl iRozhlas. Náležité údaje tak nejsou zhruba ve 30 tisících výtiscích z celkového nákladu 300 tisíc kusů.

V pondělí kontroloři úřadu udělili první pokutu. Kvůli nedostatečně označené předvolební reklamě musí Občanská demokratická aliance (ODA) zaplatit 19 tisíc korun. Aliance se hodlá bránit správní žalobou, která ale nemá odkladný účinek. Úřad pro dohled nad stranami dosud zahájil správní řízení s osmi subjekty, jejich jména do voleb nebude zveřejňovat. Vedle hnutí ANO je mezi nimi také Česká asociace satelitních operátorů nebo Olomoucký kraj kvůli aktivitám hejtmana a poslance Ladislava Oklešťka (ANO). Nejčastěji úřad subjektům vytýká neoznačení volebních materiálů informacemi o zadavateli a zpracovateli nebo účast ve volební kampani bez předchozí registrace.

Tagy: Česko domácí Parlamentní volby hnutí Ano česká politika

Zdroje: ČTK