Herec dostal za vtípek k Lidicím 180 hodin veřejných prací

- Aktuality autor: pal

Herec Jiří Maryško musí odpracovat 180 hodin veřejných prací za nevhodné fotky na sociálních sítích, na kterých zesměšňoval utrpení obyvatelů Lidic. Kromě toho zaplatí pokutu 25 tisíc korun. Herec totiž na svém Facebookovém profilu použil fotografie z filmu Lidice a uvedl, že si tak představuje „úklid“ ústeckého magistrátu. Maryško před soudem vyjádřil lítost. 

Jiří Maryško během improvizačního představení s názvem Opičí muž

Jiří Maryško během improvizačního představení s názvem Opičí muž,zdroj: Jiří Needrle / MAFRA / Profimedia

"Jsem si vědom nevhodnosti svého vtipu a je mi to velice líto," řekl u soudu Maryško. Podle původní právní kvalifikace případu mu hrozilo i vězení. Pokutu má Maryško zaplatit v pěti měsíčních splátkách. Pokud by to neudělal, strávil by dva měsíce ve vězení.

Nevěděl, že jde fotky z filmu Lidice?

Maryško řekl, že nevěděl, odkud zveřejněná fotka pochází. "Netušil jsem, že obrázek je z filmu Lidice, je mi líto, že jsem se dotknul pozůstalých po lidických obětech, ale tam moje lítost končí. To, že jsem urazil dotčené, mi líto není," doplnil Maryško. S nadsázkou řekl, že vestu na veřejně prospěšné práce už má. O tom, kde trest vykoná, rozhodne mediační a probační služba.

"Chtěl bych do zoologické zahrady nebo někam, kde bych mohl být užitečný a zároveň si to užít. Jsem chovatelem ovcí, takže sekám každé ráno, učím se kydat a krmit. Doufám, že tam budu jako krmič nebo štípat lístky, něco, na co stačím," řekl s nadsázkou Maryško.

O vtip prý nešlo, tvrdí státní zástupce

Podle státního zástupce Jana Řeháčka byla podstatná právě použitá fotografie popravy lidických mužů. "Nejde o jeho vyjádření, které se sice může jevit jako nevhodné, ale nezákladalo by skutkovou podstatu žádného trestného činu, pakliže by nebylo spojeno s lidickou tragédií," řekl Řeháček. Maryškovo facebookové vyjádření za vtip nepovažuje.

"Mám za to, že to vtip není, zvlášť za to, že pořád jsou naživu některé lidické ženy, pořád jsou naživu některé lidické děti. Mezi námi žije celá řada pamětníků války a není možné takhle pošlapávat památku a takto snižovat lidickou tragédii," uvedl Řeháček.

Maryško u snímku zmínil jména několika ústeckých politiků. Mimo jiné bývalého primátora Víta Mandíka, poslankyně Zuzany Kailové (oba ČSSD), zástupců hnutí Ústečané nebo zastupitelky Květoslavy Čelišové (KSČM).

Maryško na Facebooku zmínil i zastupitele Jana Eichlera (ČSSD). Tomu loni v březnu po jednání zastupitelstva o bývalém Činoherním divadle nafackoval. Za přestupek zaplatil tehdy Maryško pokutu 500 korun.

 

 

Tagy: Česko domácí české umění zajímavosti a kuriozity umění a kultura média a internet

Zdroje: ČTK