Ústí má novou radnici, zlikvidované Činoherní studio se vrací

- Aktuality autor: var

Revoluce v Ústí, již vyvolaly komunální volby, začala. Na ustavujícím zastupitelstvu byl nejen zvolen nový primátor Josef Zikmund (ANO) a jeho radní, ale zastupitelé rovnou zrušili mnohamilionovou dotaci pro neprůhledné dětské divadlo Amulet, jež mělo nahradit Činoherní studio. Toto slavné divadlo zrušila předchozí sociálnědemokratická radnice letos na jaře, herci se však nedali a pokračovali na vlastní pěst. Téma hrálo roli i v předvolební kampani.

Mariánský most v Ústí nad Labem

Mariánský most v Ústí nad Labem,zdroj: Profimedia.cz

Zastupitelstvo Ústí nad Labem zrušilo v pondělí dlouhodobou dotaci pro divadelní spolek Amulet, který měl v následujících čtyřech letech získat z městské kasy dotaci 24 milionů korun.

Náměstek primátora Martin Hausenblas (PRO!Ústí) řekl, že jde o první krok k návratu souboru bývalého Činoherního divadla do budovy na Střekově. 

Spolek Amulet vznikl na konci července, v obchodním rejstříku se objevil na konci srpna. Bývalí zastupitelé mu dotaci schválili na základě třístránkové žádosti, která neobsahovala žádný dramaturgický plán nebo přesné vyčíslení nákladů.

Amulet má podle obchodního rejstříku sídlo v bytovém domě v ústecké ulici Králova výšina. Z katastru nemovitostí vyplývá, že jedním z majitelů domu je dosavadní radní za ČSSD Pavel Dlouhý. Radní tvrdí, že spolku poskytl sídlo jen dočasně. Jedním ze zakladatelů spolku je i další sociální demokrat Jan Tříska. Dalším pak zastupitel centrálního městského obvodu za KSČM Jan Janeček. Spolek měl působit v budově bývalého Činoherního divadla. S dalším působením Amuletu v budově, ani s finanční podporou nová koalice nepočítá. "Rozhodně ne," doplnil Hausenblas. 

Zrušení dotace je podle koalice krokem k návratu bývalého souboru Činoherního divadla do budovy ve čtvrti Střekov. Soubor po sporech s bývalým vedením města o financování přešel do nového spolku Činoherák Ústí a prozatímní domovskou scénu našel v budově bývalého kina Hraničář. 

Koalice se zároveň zavázala, že zpracuje dlouhodobou koncepci financování kultury. "Způsob, kterým se s tím popereme, je ten, že lidé z Činoheráku Ústí navrhnou řešení, budeme jednat i s dalšími odborníky z řad odborné veřejnosti a tito lidé nám navrhnou koncepci, která je běžná u jiných úspěšných divadelních souborů v jiných městech," vysvětlil Hausenblas.


Tagy: kultura divadlo Ústí nad Labem komunální volby česká politika

Zdroje: ČTK