Izraelci smetli ze stolu vraždu palestinských dětí

- Aktuality autor: pal

Izraelská armáda odstoupila od stíhání vojáků, zodpovědných za smrt čtyř palestinských chlapců (ve věku od 9 – 11 let), kteří zemřeli při náletech na pobřeží. Armáda se hájí tím, že si děti hrály poblíž území, které patřilo pod správu hnutí Hamas a vojáci prý navíc nepoznali, že jde o malé chlapce. 

Izraelská vojáci prý nejsou zodpovědní za smrt dětí, které zahynuly při bombardování. Ilustrační foto

Izraelská vojáci prý nejsou zodpovědní za smrt dětí, které zahynuly při bombardování. Ilustrační foto,zdroj: Profimedia.cz

Armáda v pátek událost označila za "tragický incident". Izraelci tvrdí, že hoši byli poblíž místa, kde měl Hamas sídlo "námořní policie". Střela zasáhla jedno dítě a další hoši pak byli zasaženi, když se dali na útěk. Tři další lidé utrpěli zranění.

Izrael se zabývá vyšetřováním incidentů, u nichž je podezření, že vojáci porušili předpisy a bezdůvodně útočili na civilisty. Obecně ale vojsko dává vinu Hamasu, který bojoval z obývaných míst plných civilistů. Boje, které trvaly 50 dní, nepřežilo přes 2200 Palestinců, z nichž 1492 byli civilisté.

Na izraelské straně bylo přes 70 mrtvých, hlavně vojáků. Izrael zahájením ofenzívy reagoval na raketovou palbu Hamasu.

Palestinská samospráva předá koncem června dokumentaci o údajných válečných zločinech Izraele Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC), který už zahájil předběžné šetření. Do Izraele má 27. června přijet delegace ICC, která má na místě zjistit, zda jsou důkazy dostatečné pro zahájení regulérního vyšetřování. Palestina požádala o členství v ICC a přistoupila k němu v dubnu.

Tagy: zahraničí Izrael Palestina smrt dítěte izraelsko-palestinský konflikt

Zdroje: ČTK