Ústí nad Labem platí vysoké pokuty za zpackané projekty

- Aktuality autor: pal

Ústí nad Labem bude muset radikálně omezit investice. Za chyby v projektech na evropské dotace totiž město dostalo pokuty v řádu několika stovek milionů korun. Ústí přitom už teď hospodaří s částkou 1,4 miliardy korun a splácí řadu úvěrů.

Ústí nad Labem musí omezit svoje investice

Ústí nad Labem musí omezit svoje investice,zdroj: Profimedia.cz

Město dostalo hned několik pokut od Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad za chybné projekty. Teď bude muset uhradit 111 milionů korun za nedostatky v dokumentaci k rekonstrukci muzea. Nejde ovšem o poslední zpackaný projekt, za které město musí draze zaplatit.

"Situace je čím dál horší. Nejde jen o korekce, o kterých už všichni víme, ale i další, doteď skryté. Reálná korekce, která by mohla proběhnout do konce roku, je 200 milionů korun. Ta hrozba je ale až 500 milionů korun, řekl náměstek primátora Ústí Martin Mata (ANO).  

Mezi dalšími projekty, za které město dostalo pokutu, jsou úpravy sídliště Mojžíř financované z Integrovaného operačního programu a rekonstrukci plavecké haly. Magistrát se sice snaží příval pokut zastavit a žádá soudy o prominutí nebo o odklad, musí je ale nejprve zaplatit, aby se potom mohl soudit.   

Ústí hospodaří se schodkem 323 milionů korun, který chce krýt přebytkem hospodaření z minulých let. Kromě toho ale platí další úvěry. Splácí rekonstrukci fotbalového stadionu a půjčku od Evropské investiční banky. Město nemá žádnou finanční rezervu, a tak bude omezovat investice. "Akce, které jsme si chtěli naplánovat na tento a letošní rok, budeme muset omezovat. Investiční akce, které snesou odkladu, budeme určitě škrtat," dodal Mata.

 

Tagy: Česko Ústí nad Labem komunální politika

Zdroje: ČTK