Evropská 'olympiáda' a neevropsky drsný režim Ázerbájdžánu

MAGAZÍN - Magazín autor: pal

Historický první Evropské hry v ázerbájdžánské metropoli Baku jsou pro ochránce lidských práv příležitostí, jak poukázat na přehmaty autoritářského režimu prezidenta Alijeva. Ázerbájdžánské úřady zavřely místní pobočku Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a některým novinářům je zakázán vstup do země. Naopak pro autoritářský režim prezidenta Ilhama Alijeva jsou Evropské hry příležitostí, jak se před světem ukázat v co nejlepším světle. 

Prezident Alijev s manželkou

Prezident Alijev s manželkou,zdroj: Profimedia.cz

Za 30 měsíců a za skoro miliardu eur (přes 27 miliard Kč) oficiálního rozpočtu v Baku vyrostlo 18 sportovišť, včetně stadionu s 66 tisíci sedadly pro slavnostní zahájení i zakončení her. Kolem 6000 atletů bude až do 28. června zápolit ve dvacítce disciplín na vůbec prvních Evropských hrách, zmenšenině olympiády.

Autoritativní režim se tvrdě vypořádává se odpůrci

OBSE zase oznámila, že před týdnem obdržela z ázerbájdžánského ministerstva zahraničí dopis, který jí dal měsíční lhůtu k uzavřené své kanceláře v Baku. "Země se rychle rozvíjí, a tak jsme rozhodli, že už kancelář OBSE v Baku nepotřebujeme," vysvětlil novinářům náměstek ministra zahraničí Araz Azimov.

Jak ale upozorňuje agentura AFP, dopis přišel dva dny po zveřejnění příspěvku, jehož spoluautorkou byla zmocněnkyně OBSE pro svobodu tisku Dunja Mijatovičová a který kritizoval "brutalitu metod ázerbájdžánských úřadů při zastrašování, obtěžování a stavění překážek".

Jiná nevládní organizace Human Rights Watch (HRW), která kritizuje "v postsovětské éře bezprecedentní ovzduší represí", vypočítala nejméně 35 obránců lidských práv, politických a občanských aktivistů, novinářů a blogerů, kteří skončili za mřížemi na základě "smyšlených obvinění".

Proti Alijevovu režimu protestují novináři i aktivisté

Ochránci lidských práv se snaží využít této příležitosti, aby informovali o přehmatech Alijevova režimu. Ten vězní novináře, své odpůrce a ochránce lidských práv. "

Za obrazem moderní a otevřené společnosti je Ázerbájdžán státem, kde kritika úřadů je každý den postihována represemi," napsala mezinárodní organizace Amnesty International (AI) ve zprávě nazvané "Ázerbájdžán: hry represe". Právě tato zpráva představitelům AI vysloužila v této malé zakavkazské republice postavení nežádoucích osob, a to až do konce her.

Newyorský Výbor na obranu novinářů (CPJ) uvedl, že Evropské hry dávají jedinečnou příležitost podat zprávu o "uzavřené zemi".

Svět sportu zůstal vesměs zticha. Pouze německý olympijský výbor se přidal k výzvě zvláštního zpravodaje OSN Michela Forsta, aby Ázerbájdžán osvobodil domácí aktivisty hnutí za ochranu lidských práv uvězněné před začátkem her.

Ve čtvrtek se asi 150 provládních demonstrantů sešlo před velvyslanectvími evropských zemí a před zastoupením Evropské unie a OBSE, aby kritizovali "protiázerbájdžánskou kampaň", kterou prý zosnoval Západ.

Ázerbájdžánská tisková agentura zase vyzvala místní novináře, aby o své vlasti "pravdivě informovali". Reagovala tak na aktivity několika nevládních organizací, které se na Twitteru pod hashtagem #Baku2015 zasazují o svobodu tisku.

 

Tagy: totalitní režim zahraničí Ázerbájdžán lidská práva Evropské hry

Zdroje: ČTK