Jednání Činoherního studio a města ztroskotala. Slibovaná osmimilionová dotace nebude
28. 2. 2014 – 15:44 | Magazín | Michal Polák

Jednání mezi Činoherním divadlem a vedením Ústí nad Labem ztroskotala. Divadelníci měli už sepsanou dohodu o financování scény, na jejímž vzniku se domluvila s radním Pavlem Dlouhým. Počítala s tím, že divadlo dostane v letošním roce dotaci. Dnes to řekl jeden z členů vyjednávacího týmu Jan Kvasnička. Radnice předloží zastupitelům vlastní návrh řešení.
Zástupci divadla vyjednávali celý týden s radním Pavlem Dlouhým (ČSSD) a zastupitelem Jakubem Zavoralem (TOP 09). Výsledkem byla podle Kvasničky dohoda financování divadla v letošním roce prostřednictvím dotace a záruka financování na další tři roky.
"Považovali jsme to za oficiální jednání se zástupci vedení města a přistupovali jsme k tomu stejně," řekl Kvasnička. Dohoda počítala s tím, že divadlo dostane osmimilionovou dotaci na letošní rok a po osmi milionech až do roku 2017. Dohodu měla na čtvrtečním zasedání projednat rada města, to se ale nestalo.
"Na poslední chvíli nám radní Dlouhý doporučil, abychom na radu města nechodili, protože by to bylo kontraproduktivní," uvedl Kvasnička. Stanovisko Pavla Dlouhého ČTK zjišťuje. Druhý z účastníků vyjednávání Jakub Zavoral řekl, že schůzku považoval za neformální. "Byli jsme prostředníci, kteří předávali informace radě města," řekl. Text dohody odmítl. "Na tom papíru žádný podpis není. V tomto obrysu si dohodu dovedu představit, nicméně si myslím, že by se měly některé věci vyprofilovat," dodal Zavoral.
Šlo o neformální dohodu, tvrdí radní
Většinu bodů dohody navrhl podle divadelníků radní Dlouhý. "S tím, že financování půjde prostřednictvím dotace osm milionů, přišel pan Dlouhý. My jsme všechny požadavky akceptovali, i když víme, že za osm milionů korun nezajistíme provoz. Dlouhodobá garance financování ale divadlu otevírá cestu ucházet se například o evropské peníze," doplnil Kvasnička.
Podle vedení radnice šlo o neformální schůzky. "Oficiálním prostorem k jednání se zástupci divadla měla být schůze rady města 27. února. Na poslední chvíli však divadlo svou účast na radě odvolalo," řekla mluvčí města Romana Macová.
Posledním, kdo může do financování divadla zasáhnout, je ústecké zastupitelstvo. V jeho kompetenci je rozdělování peněz na kulturu. Městští zastupitelé se sejdou 3. března. V programu zastupitelstva bod týkající se Činoherního divadla není, podle mluvčí Macové ale vedení města materiál připravuje. "Vedení města opakovaně deklarovalo, že učiní vše, aby ústecká činohra dál rozvíjela svoji uměleckou tradici. Návrh řešení bude předložen na pondělním zasedání zastupitelstva města," doplnila Macová.
Vlastní návrh chtějí předložit opoziční zastupitelé. Počítá s tím, že by divadlo dostalo dotaci 12 milionů korun. "V rozpočtu na letošní rok byla kolonka 12 milionů korun na činohru. Naši zastupitelé se domnívali, že jde o dotaci pro divadlo, i proto pro rozpočet hlasovali," řekl ČTK šéf klubu zastupitelů ODS František Nesvadba.
Divadlo, známější pod názvem Činoherní studio, přerušilo kvůli nejasnostem ve financování provoz 31. ledna. Nepodalo žádost o městem vypsaný grant na činohru, což asi znamená po 42 letech existence konec souboru. Divadelníci nepodání žádosti zdůvodňují tím, že grant byl špatně vyhlášený. Rada města na konci ledna rozhodla o tom, že peníze na činohru rozdělí ve dvou grantech. Osmimilionový je určen pro studiovou formu činohry, další čtyři miliony na činohru v budově Severočeského divadla opery a baletu. Dosud město financovalo Činoherní divadlo dotací. Vloni od města dostala scéna na své fungování 9,5 milionu korun.
Ústeckému divadlu přichází už tři týdny podpora z celé republiky. Petici na jeho podporu zatím podepsalo víc než 17.000 lidí.