Gruzínci smějí do Evropy bez víz. Otevřel se jim schengen

AKTUALITA - Aktuality autor: luk

Mezi Gruzií a zeměmi schengenu bez kontroly vnitřních hranic dnes začal platit bezvízový styk. Ten sice nezajišťuje Gruzíncům právo na práci nebo dlouhodobý pobyt v unii, usnadní ale například cestování pro studenty, kteří jezdí do Evropy na výměnné pobyty nebo letní školy.

Tak Gruzínci před třemi lety slavili podepsání asociační dohody

Tak Gruzínci před třemi lety slavili podepsání asociační dohody,zdroj: Profimedia.cz

Jako jeden z prvních využije bezvízový styk premiér Giorgi Kvirikašvili, který spolu s dalšími členy vlády zamířil na jednání do Atén a do Bruselu.

Zrušení vízové povinnosti pro Gruzii schválila EU loni v říjnu. Bez víz tak do schengenského prostoru mohou cestovat Gruzínci, kteří vlastní biometrický pas a chtějí přijet maximálně na 90 dní během půl roku. Podmínkami jsou dále pojištění, hotovost v minimální výši 50 eur na den, obousměrná letenka a zajištěné ubytování.

Gruzínské ministerstvo zahraničí upozornilo, že Gruzínci cestující do zemí Schengenu musejí odpovědět na otázky pohraničníků na obou stranách. Při porušení pravidel bezvízového styku jim přitom hrozí vyhoštění na pět let a pokuta ve výši až 3000 eur (asi 80 000 Kč).

Cestovat bez víz do zemí schengenského prostoru mohou i Gruzínci z okupovaných provincií Jižní Osetie a Abcházie. Provincie jsou pod ruskou kontrolou od roku 2008 po krátké rusko-gruzínské válce. Obě vyhlásily nezávislost, kterou však kromě Ruska uznalo jen několik malých států v Latinské Americe a Tichomoří. Gruzínci z obou provincií pro bezvízový styk potřebují gruzínský pas, které se Tbilisi v případě zájmu zavázalo vydávat.

Bezvízový styk nezajišťuje Gruzíncům právo na práci nebo dlouhodobý pobyt v unii. Usnadní ale například cestování pro studenty, kteří jezdí do Evropy na výměnné pobyty nebo letní školy. Podle prohlášení gruzínského ministra zahraniční Michaila Džanenlidzeho cílem Gruzie je stát se plnohodnotným členem Evropské unie, proto je nutné vyvinout maximální úsilí pro přijetí evropských norem.

Tagy: zahraničí Evropská unie schengen Gruzie evropská politika

Zdroje: ČTK