Porošenko jmenoval stíhaného gruzínského exprezidenta gubernátorem

- Aktuality autor: pal

Ukrajinský prezident Petro Porošenko jmenoval bývalého prezidenta Gruzie Michaila Saakašviliho gubernátorem v oděské oblasti. Saakašvili je přitom v Gruzii stíhán za zneužívání pravomocí. Moskva tento krok ukrajinského prezidenta okamžitě odsoudila. 

Ukrajinský prezident jmenuje do funkce oděského gubernátora gruzínského exprezidenta Michaila Saakašviliho

Ukrajinský prezident jmenuje do funkce oděského gubernátora gruzínského exprezidenta Michaila Saakašviliho,zdroj: Profimedia.cz

"Dnes vám představím nového gubernátora, je to dávný přítel této země. Znám ho už více než 20 let a jmenuje se Michail Saakašvili," citovala Porošenka agentura TASS. Saakašvili, který zastával prezidentský úřad v letech 2003 až 2013, již dříve obdržel ukrajinské občanství.

Gruzínský politik je na Ukrajině znám hlavně svým tvrdým protiruským postojem, který před sedmi lety vyvrcholil týdenním válečným konfliktem s Moskvou. Ruský prezident Vladimir Putin se od těch dob odmítá se Saakašvilim stýkat a jeho ukrajinské angažmá považuje za důkaz rusofobie nynějšího kyjevského vedení. Porošenko a Saakašvili jsou bývalí spolužáci z Kyjeva.

Saakašvili přislíbil uskutečnit ve svěřeném regionu radikální reformy a kádrové změny, aby se Oděsa mohla stát metropolí černomořského pobřeží, udělat pořádek na celnicích a bojovat s pašeráctvím i opravit silnice, jejichž stav označil za příšerný. "Z tohoto města lze udělat ekonomický zázrak, bez ohledu na stávající problémy. Budeme tu budovat novou Ukrajinu," řekl novinářům.

V Moskvě bylo Saakašviliho jmenování přijato negativně. "Cirkusová show pokračuje. Nešťastná Ukrajina...," napsal ruský premiér Dmitrij Medveděv na Twitteru. Zmocněnec ruského ministerstva zahraničí pro lidská práva Konstantin Dolgov zase poznamenal, že "Saakašvili, obviňovaný z množství zločinů proti gruzínskému lidu, byl jmenován gubernátorem Oděsy, kde neonacisté beztrestně upálili lidi", v narážce na tragédii z loňského května, kdy potyčky mezi přívrženci a odpůrci nové kyjevské vlády vyústily v požár oděského sídla odborů, kde uhořelo několik desítek proruských aktivistů.

Tagy: zahraničí Ukrajina jmenování Gruzie Oděsa

Zdroje: ČTK