Ministerstva financí a průmyslu se přou kvůli OKD

AKTUALITA - Aktuality autor: luk

Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) zvládne černouhelná společnost OKD sanaci svých dolů bez pomoci státního podniku Diamo. Ministr chce příští pondělí vládě předložit návrh, aby těžební firmu koupil státní podnik Prisko za 80 milionů korun. Budoucí ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD) se naopak domnívá, že lepší volbou je koupě OKD podnikem Diamo, který má dlouholeté zkušenosti s útlumem hornictví v ČR. V Prisku vykonává akcionářská práva ministerstvo financí, v Diamu ministerstvo průmyslu.

Andrej Babiš

Andrej Babiš,zdroj: Alexandr Satinský / MAFRA / Profimedia

"Nechápu reakci pana Havlíčka, proč nepřišel jednat. Zase to bere politicky," uvedl Babiš. Podle něj je Prisko v OKD finančním investorem, který má ve společnosti půjčených 150 milionů korun. Stát loni prostřednictvím Priska půjčil OKD 700 milionů korun. Ministerstvo financí už dříve uvedlo, že firma dosud vyčerpala částku, která nepřekročila 150 milionů korun. Prisko také nominovalo dva lidi, kteří doplnili management OKD. Jde o finančního ředitele Michala Sládka a člena představenstva Michala Kuču.

Havlíček v pondělí mimo jiné argumentoval tím, že Prisko má pouze tři zaměstnance, Diamo 2500. Podle Babiše to argument není. "Na řízení firmy je tam (v OKD) přece management, který jsme tam dali. Stačí se potkat jednou měsíčně s managementem, probrat finanční výsledky, podívat se, jak jim to funguje. Na to tam přece jsou, aby tu firmu řídili," dodal.

Babiš dále řekl, že pokud bude OKD potřebovat externí pomoc, vyhlásí veřejnou soutěž. "Pokud Diamo bude mít nejlepší cenu, tak to (jednotlivé zakázky) dostanou," uvedl vicepremiér k možnému zapojení Diama. Babiš už dříve uvedl, že Prisko podává nabídku kvůli tomu, že soukromí investoři nepředložili takovou nabídku, která by umožňovala předpokládat schválení reorganizačního plánu a úspěšnou reorganizaci těžební firmy.

Nabídku na koupi OKD podala společnost EP Industries, jejímž většinovým vlastníkem je podnikatel Daniel Křetínský. Druhým zájemcem byl zahraniční hedgeový fond.

OKD se dostala do insolvence loni. Pohledávky vůči ní přihlásilo u soudu přes 550 věřitelů, chtěli od firmy více než 23 miliard korun. Věřitelé firmě povolili reorganizaci, její úspěch ale závisí na tom, zda se podaří najít strategického partnera.

V OKD se dál těží uhlí. I se zaměstnanci dodavatelských firem tam nyní pracuje zhruba 11 000 lidí. Na konci března firma zavře ztrátový Důl Paskov na Frýdecko-Místecku, který má kolem 1350 zaměstnanců. Část jich přejde do dolů na Karvinsko, asi 300 zaměstnanců bude pracovat na technické likvidaci dolů. Stovky dalších pracovníků firma propustí.

Havlíček po pondělním jednání s prezidentem Milošem Zemanem řekl, že ministerstvo průmyslu a obchodu odmítá návrh, aby závaznou nabídku na koupi OKD podal státní podnik Prisko. "Pana prezidenta zaujal návrh na řešení situace v Bakalou vytunelovaném OKD," uvedl na twitteru mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Zdeněk Bakala byl dříve spoluvlastníkem společnosti New World Resources (NWR), mateřské společnosti OKD.

Podle Havlíčka má Diamo dlouholeté zkušenosti s útlumem hornictví a je zárukou toho, že tento útlum v Moravskoslezském kraji bude pokračovat správně. Prisko má podle něj sice zkušenosti z hlediska finančního řízení a finančních operací, v provozování dolů a útlumu těžby ale praxi nemá. Babiš při pondělní návštěvě Jihlavy naopak řekl, že nechce, aby do OKD vstoupilo Diamo, protože s ním jsou špatné zkušenosti například kvůli jeho výběrovým řízením na sanaci ostravských lagun.

Pře ministerstev o OKD může podle opozice vést k dalším ztrátám

Vláda s řešením situace společnosti OKD otálí a spory mezi ministerstvem financí a průmyslu a obchodu mohou vést k dalším ztrátám, vyplývá z vyjádření opozičních politiků. Podle místopředsedkyně ODS Alexandry Udženiji je smutné, že vládní koalice udělala z důležitého problému předvolební souboj mezi hnutím ANO a ČSSD. Otálením a nekompetentností vláda podle Udženiji situaci každým dnem zhoršuje. Na dotaz, zda by se podle ní měl OKD ujmout podnik Diamo nebo Prisko, uvedla, že Diamo. "Nesmíme ale zapomínat, že jsou zde i nabídky ze soukromé sféry. Bez podrobných detailů nabídek lze však těžko hodnotit, komu dát přednost," řekla.

"Řevnivost dvou ministrů jedné vlády je zbytečná a může vést k prodlužování nejistoty v řešení problému, vícenákladům plynoucím z chaotických rozhodnutí nebo časovým prodlevám," uvedl šéf sněmovního klubu TOP 09 František Laudát. Podle Laudáta by v první fázi o finanční restrukturalizaci mělo rozhodovat ministerstvo financí a následně k útlumu těžby a sanaci zátěží problém převzít resort průmyslu.

Předseda sněmovního klubu komunistů Pavel Kováčik připomněl, že vláda by se měla vedle zajištění zaměstnanců a budoucnosti těžby v krachující firmě zabývat i minulostí OKD. "Co z přestřelky ministrů úplně vypadlo a co považuji za neméně důležité je, aby byli finančníci v čele se Zdeňkem Bakalou pohnáni k odpovědnosti a aby byl zajištěn majetek vyvedený po nehorázné privatizaci z podniku," uvedl. Zvlášť ČSSD, která se na privatizaci podílela účastí tehdejšího ministra financí a dnešního premiéra Bohuslava Sobotky, je v tomto problému podle Kováčika "zjevně ve střetu zájmů". 

Tagy: Česko domácí OKD Ministerstvo financí ČR ministerstvo průmyslu a obchodu těžební průmysl

Zdroje: ČTK