Dnes je úterý 6. prosince 2022., Svátek má Mikuláš
Počasí dnes 5°C Občasný déšť se sněhem

Fiala: Program vlády je realistický, kabinet neslibuje nic, co by nemohl splnit

Fiala: Program vlády je realistický, kabinet neslibuje nic, co by nemohl splnit
„Stát má šetřit na sobě, nikoli na občanech,“ zdůraznil Fiala | zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Premiér Petr Fiala označil před poslanci program své koaliční vlády za realistický. Kabinet není populistický a neslibuje nic, co by nemohl splnit.

Ministerský předseda to uvedl v úvodu jednání Sněmovny o vyslovení důvěry vládě. Jejím cílem je podle něho dostat Česko mezi nejvyspělejší země světa. Program ukazuje, kudy se na tuto cestu vydat, řekl premiér.

Fiala popsal před poslanci podle něho nejdůležitější úkoly z programu, které si kabinet pro další čtyři roky stanovil. „Naše země si nemůže dovolit žádné další zpoždění,“ řekl. Zmínil v této souvislosti důchodovou reformu a výstavbu nových jaderných zdrojů energie, v jejichž kombinaci s decentralizovanými obnovitelnými zdroji kabinet vidí zajištění energetické soběstačnosti Česka. Důchodovou reformu chce kabinet předložit do konce příštího roku.

Vláda podle premiéra nemůže hospodařit na dluh. Případná úsporná opatření ale budou maximálně sociálně citlivá a nedotknou se priorit ve vzdělávání, ve zdravotnictví a v sociální péči, ujišťoval Fiala. „Stát má šetřit na sobě, nikoli na občanech,“ zdůraznil.

Před poslanci mluvil například o výstavbě dálnic, o podpoře inovací v průmyslu tak, aby Česko nebylo „montovnou pro vyspělejší ekonomiky“ a o výstavbě bytů. Do konce volebního období by se jich mělo podle premiéra stavět ročně o 10 000 navíc.

K dalším tématům Fialova vystoupení patřila digitalizace státu, zemědělství, podnikání, kdy stát ukončí podle něho „účelové zaklekávání“ podnikatelů, ochrana vody a podpora rodiny.

Očekává se, že debata před hlasováním potrvá několik hodin. Aktuálně jsou do ní přihlášeny tři desítky poslanců. Předpokládá se, že Fialův kabinet ODS, STAN. KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů důvěru navzdory absencím několika koaličních poslanců získá.

Koalice - i vzhledem k opozičním omluvám - má v dolní komoře pohodlnou většinu hlasů. K vyslovení důvěry navíc stačí hlasy nadpoloviční většiny přítomných poslanců.

Zdroje: