Evropský parlament v bolestech zvolil předsedu. Povede ho italský lidovec

AKTUALITA - Aktuality autor: art

Europoslancům se napočtvrté přece jen podařilo zvolit předsedu Evropského parlamentu. Pohodlné štrasburské křeslo obsadí následujících na dva a půl roku Ital Antonio Tajani z nejsilnější frakce evropskýc lidovců. 

Antonio Tajani zatleskal poslancům poté, co ho zvolili do čela parlamentu

Antonio Tajani zatleskal poslancům poté, co ho zvolili do čela parlamentu,zdroj: Profimedia.cz

V závěrečném souboji získal 351 hlasů a porazil tak kandidáta socialistů a jejich předsedu v EP Gianniho Pittellu, pro něhož hlasovalo 282 poslanců. Tajani ve funkci vystřídá německého socialistu Martina Schulze, který EP předsedal pět let a nyní už nekandidoval.

"Budu předsedou všech poslanců a všech politických skupin," uvedl po oznámení výsledku volby Tajani. Nový šéf EP také v kratičkém úvodním projevu vzpomněl na obyvatele Itálie, které loni postihlo ničivé zemětřesní, a také na oběti terorismu.

Zvolení Tajaniho novým šéfem europarlamentu předcházela v pondělí složitá a dlouhá vyjednání. Europoslanci tak vybrali předsedu parlamentu až ve čtvrtém kole, do něhož postoupili dva nejúspěšnější kandidáti z kola třetího. V prvních třech kolech bylo více uchazečů a vítěz potřeboval dostat absolutní většinu platných hlasů. Všechny tři vyhrál Tajani.

Dnešní volba šéfa EP byla oproti předchozím letům neobvyklá. V minulosti totiž platila dohoda mezi dvěma nejsilnějšími frakcemi - lidovci a socialisty, že si vedení parlamentu v polovině pětiletého období vymění.

Letos ale socialisté dohodu vypověděli. Nelíbilo se jim, že lidovci už mají nyní v hlavních unijních institucích dva posty - předsedu Evropské komise Jeana-Claudea Junckera a šéfa Evropské rady Donalda Tuska.

Překvapení socialisté

Třiašedesátiletý Tajani je europoslancem od roku 1994, s výjimkou let 2008 až 2014, kdy byl evropským komisařem (nejprve pro dopravu, poté pro průmysl a podnikání). Vystudovaný právník Tajani působil v 80. letech jako novinář. Do politiky vstoupil začátkem 90. let, kdy stál u zrodu strany Forza Italia Silvia Berlusconiho. V jeho vládě krátce působil jako mluvčí premiéra Berlusconiho.

Předseda EP řídí práci parlamentu a zastupuje ho navenek. Na začátku každého summitu EU vstupuje se stanoviskem europoslanců k bodům, o kterých se bude jednat. Předseda EP také podepisuje rozpočet EU poté, co ho schválí EP.

Socialisty podle vyjádření několika jejich poslanců dnes zaskočila nově oznámená dohoda frakce lidovců a skupiny liberálů z ALDE. Kandidát liberálů belgický expremiér Guy Verhofstadt dnes už před prvním kolem z boje odstoupil , za což sklidil bouřlivý potlesk europoslanců.

Lidovci a ALDE nemají v EP většinu. A proto pro dnešní volbu, stejně jako tomu bude při budoucích hlasováních v parlamentu, museli hledat podporu od jiných frakcí. Zákulisní jednání se vedla zejména o hlasy poslanců Evropských konzervativců a reformistů (ECR), kteří měli v boji svou kandidátku Belgičanku Helgu Stevensovou.

Své zástupce do boje o předsednické křeslo vyslaly i další frakce, ty menší ale od samého začátku neměly šance na úspěch.

Kdo je Antonio Tajani?

  • Novinář a bývalý důstojník italských leteckých sil Tajani byl od roku 2014 jedním z místopředsedů Evropského parlamentu. V 90. letech působil jako mluvčí italského premiéra Silvia Berlusconiho, v letech 2008 až 2010 byl eurokomisařem pro dopravu a od roku 2010 do roku 2014 eurokomisařem pro průmysl a podnikání. Ve funkci eurokomisaře byl současně místopředsedou Evropské komise (EK).
  • V letech 1994 až 2008 byl Tajani poslancem EP, do kterého byl třikrát zvolen za stranu Vzhůru, Itálie (Forza Italia), kterou v roce 1994 spoluzakládal společně s Berlusconim. Strana ve stejném roce uspěla ve volbách a Berlusconi, který se stal premiérem, si Tajaniho vybral jako svého mluvčího. Mluvčím premiéra byl Tajani do roku 1995.
  • V roce 2001 se neúspěšně pokoušel o funkci starosty Říma a od roku 2002 je místopředsedou Evropské lidové strany.
  • Jako eurokomisař pro dopravu prosadil reformu letového provozu, která zpříjemnila cestování pro pasažéry například díky zkrácení tras, omezení zpoždění a v jejím rámci se také snížil objem emisí oxidu uhličitého.
  • Je po něm pojmenována ulice ve španělském Gijónu. Jako eurokomisař pro průmysl a podnikání se totiž zasloužil o to, že americká společnost Tenneco se nakonec rozhodla znovuotevřít svou továrnu v oblasti.
  • Tajani se narodil 4. srpna 1953 v Římě. Vystudoval práva na univerzitě La Sapienza v Římě. V 70. letech byl důstojníkem italského vojenského letectva a v letech 1983 až 1987 zvláštním dopisovatelem v Libanonu, Sovětském svazu a Somálsku. Poté působil šest let jako ředitel římské redakce deníku Il Giornale.
  • Je ženatý a má dvě děti. Hovoří anglicky, španělsky a francouzsky.

Tagy: zahraničí domácí Evropská unie evropský parlament

Zdroje: ČTK