Evropa vyslovila Tuskovi důvěru. Zhrzenými Poláky lomcoval vztek

AKTUALITA - Magazín autor: art

Členské státy EU se rozhodly prodloužit mandát Donaldu Tuskovi, který předsedá Evropské radě, takže řídí vrcholné unijní schůzky. Proti byla jen polská vláda, která chtěla do Tuskova křesla protlačit svého člověka. S liberálním polským expremiérem se konzervativní vláda Práva a spravedlnosti v čele s Jaroslawem Kaczyńským těžce snáší. 

K lítosti polské premiérky Beaty Szydlové zbytek EU potvrdil Tuskovi mandát

K lítosti polské premiérky Beaty Szydlové zbytek EU potvrdil Tuskovi mandát,zdroj: Profimedia.cz

Poláci svou "prohru" hořce nesli a polská premiérka Beata Szydlová dokonce pohrozila, že Polsko nebude souhlasit s žádným z bodů závěrů vrcholné schůzky.

"Evropská rada rozhodla o zvolení Donalda Tuska předsedou pro další funkční období. Proti bylo jen Polsko," informoval český premiér Bohuslav Sobotka.

Tusk tak bude řídit unijní vrcholné schůzky až do konce listopadu 2019. "Děkuji za to, že jste mi drželi palce, a za srdečnou podporu. To pomohlo," reagoval na znovuzvolení na Twitteru.

Po svém zvolení šéfům států a vlád řekl, že ačkoliv to může znít s ohledem na okolnosti paradoxně, chápe rozhodnutí summitu jako projev jednoty. "Budu spolupracovat s vámi všemi bez výjimky, neboť jsem oddán jednotné Evropě... Musíme se opět pustit do práce," prohlásil.

Rozhodnutí není překvapením, pro pokračování Tuska ve stávající funkci se při příchodu na summit vyslovili v zásadě všichni prezidenti a premiéři s výjimkou Szydlové. Její vláda navrhla vlastního kandidáta - europoslance Jacka Saryusze-Wolského - a dopředu varovala, že by nemusela souhlasit s celými závěry dnešní vrcholné schůzky. Szydlová tuto hrozbu skutečně na jednání rady zmínila, dění v jednacím sále to však zatím příliš neovlivnilo. Summit už uzavřel diskusi o migraci a před večeří nyní lídři probírají ekonomická témata.

Premiérka Szydlová byla údajně jediná, která se dnes k otázce prodloužení mandátu předsedy Evropské rady obšírněji vyjádřila. Zopakovala však jen dřívější argumenty z dopisu, který už dříve zaslala představitelům zemí EU. Celá procedura dnes trvala zhruba půl hodiny.

Szydlová se ještě před hlasováním setkala s ostatními premiéry zemí visegrádské čtyřky (Česko, Maďarsko, Polsko, Slovensko). Se svým postoji proti Tuskovi však byla podle diplomatů osamocena. Polská premiérka jednala i s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Mluvčí polské vládní strany Právo a spravedlnost Beata Mazureková uvedla, že dnešní rozhodnutí nevěstí pro Evropu nic dobrého.

Tusk, který byl sedm let polským premiérem, začal summity Evropské unie poprvé řídit v prosinci 2014, kdy ve funkci nahradil Hermana Van Rompuye. Podle unijních smluv může být předsedou Evropské rady jen dvě funkční období, celkem tedy pět let. "Unijní prezident", jak bývá funkce někdy označována, řídí jednání summitů a určuje jejich agendu. Zastupuje také unii navenek. Měl by pomáhat při hledání shody mezi členskými státy.

Maltský premiér Joseph Muscat dnes také na Twitteru oznámil, že summit se ještě do konce roku vrátí k diskusi "rovnováze jmenování v EU". Poté, co v čele europarlamentu letos socialistu Martina Schulze vystřídal Antonio Tajani, jsou všechny tři nejvyšší pozice v unii obsazeny představiteli evropské lidové strany. Proti tomu v minulosti protestovali zástupci sociálně demokratických uskupení.Tagy: Česko zahraničí Polsko domácí Evropská unie Evropská rada evropská politika

Zdroje: ČTK