Pohaslá hvězda na demokratickém nebi: Pád někdejšího vzoru východní Evropy
20. 7. 2016 – 17:36 | Magazín | art

Polsko jednoznačně potřebuje vylepšit image. Tamní vláda má jasno - za propad polského obrazu ve světě můžou pomluvy. A už má plán, jak to napravit. Otázkou však je, jestli volí správnou cestu...
Polská konzervativní vláda chce založit nadaci, která bude financována státními společnostmi a jejímž účelem bude propagovat zemi ve světě. Podle polského ministra státního pokladu Dawida Jackiewicze je Polsko zemí s velkým potenciálem, ale také obětí pomluv, nepravd a stereotypů šířených zahraničními veřejnými osobnostmi a médii.
Naneštěstí pro vládu, pro níž Jackiewicz pracuje, bude zapotřebí více než státem podporované PR kampaně k tomu, aby se polští spojenci přesvědčili, že vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) respektuje hodnoty jako demokracie, lidská práva a budování právního státu, o kterých prohlašuje, že je prosazuje, píše v redakčním komentáři Financial Times.
Nedávno schválené zákony týkající se boje s terorismem, soudnictví či médií, totiž spíše podporují dojem, že PiS a Jaroslaw Kaczyński, silný muž strany, který představuje skutečnou moc za vládou, tyto hodnoty buď nechápou, nebo na ně příliš nedbají.
Dokonce by se dalo říci, že jimi PiS pohrdá, protože jsou součástí mdlého liberálního, sekulárního západoevropského konsenzu, který je z konzervativního katolického pohledu strany hlavním důvodem toho, že v oblasti narůstá společenská nespokojenost.
Pohaslá hvězda
Nešťastným důsledkem současné situace je, že Polsko, které bylo po dlouhou dobu po konci komunistické éry v roce 1989 jednou z nejzářivějších hvězd na demokratickém nebi střední a západní Evropy, je nyní naopak mezi zeměmi, které nejrychleji ustupují.
Příkladem je polský protiteroristický zákon, který byl schválen v červnu. Povoluje bezpečnostním službám monitorovat a odposlouchávat cizince bez soudního příkazu až po dobu tří měsíců. Rovněž dovoluje zadržovat osoby po dobu dvou týdnů bez obvinění, jen na základě pravděpodobnosti, že se podílí na teroristické činnosti.
Politici z PiS tyto zákony navrhli, aniž by je konzultovali s odborníky na lidská práva, a už vůbec ne s polskou společností obecně. Toto opatření tak neposkytuje potřebné právní rozlišení mezi lidmi podezřelými z terorismu a občany, kteří pouze využívají práva na svobodný projev a svobodu shromažďování. Není náhodou, že tento zákon rovněž rozšiřuje pravomoci bezpečnostních služeb, které PiS urychleně podřídila své moci hned poté, co v říjnu převzala vládu.
Zákon, týkající se polského ústavního tribunálu - vrchního soudu, jenž posuzuje, zda jsou zákony v souladu s ústavou - rovněž obsahuje nedokonalosti. Byl narychlo schválen parlamentem vedeným PiS těsně předtím, než americký prezident Barack Obama a spojenci dorazili do Varšavy na summit NATO na začátku července.
Polská odstředivá síla
Zákon sice již neobsahuje klauzuli, která zvyšovala počet soudců potřebný k přijetí usnesení a která by tím pádem mohla ochromit práci soudu, ostatní ustanovení tohoto zákona nicméně oslabují systém dělby moci klíčový pro existenci právního státu. Barack Obama při návštěvě ve Varšavě polskému prezidentovi Andrzeji Dudovi oprávněně vyjádřil americké obavy.
Schválením třetího zákona na Silvestra loňského roku převzala kontrolu nad státním televizním vysílání vláda, čili PiS. Vládnoucí strana nasadila svoje stoupence do nejvyšších vrstev managementu a více než 160 novinářů dostalo nebo dalo výpověď, protože se odmítali podřídit "politické pacifikaci médií", jak tomu sami říkají.
Kvůli těmto zákonům se Polsko od evropských spojenců vzdaluje, přesto, že by země nyní - v souvislosti s odchodem Británie z EU - naopak měla mít silný zájem na tom, aby dobře vycházela s Německem, Francií a ostatními zeměmi unie. Zahraniční politika Polska by neměla být založena na tom, že se bude spoléhat na americkou vojenskou podporu v NATO a družit se s maďarským neliberálním premiérem Viktorem Orbánem.
Vláda strany PiS si správně myslí, že image Polska ve světe potřebuje vylepšit. Avšak poškozování právního státu a demokracie není tou správnou cestou.