Dnes je čtvrtek 10. dubna 2025., Svátek má Darja
Počasí dnes 8°C Oblačno

Dny nejdéle sloužícího evropského vládce jsou asi sečteny

Dny nejdéle sloužícího evropského vládce jsou asi sečteny
Předseda EK Jean-Claude Juncker vítá v Bruselu Mila Djukanoviče | zdroj: Profimedia

V čele své země stojí s pauzami tři dekády: chvíli jako premiér, chvíli jako prezident. Kariéra neodstřelitelného politika ale teď možná přece jen spěje k závěru.

Černohorský prezident Milo Djukanović už vyklouzl z mnoha politických skandálů, ale protože kvůli nejnovějším odhalením na něm teď závisí osud vládnoucí strany, jeho dlouhá dráha se možná blíží ke konci, napsal zpravodajský server Balkan Insight.

Zatímco většina jeho politických druhů už dávno odstoupila nebo se stala historií, nejdéle sloužící evropský vládce prezident Milo Djukanović nejeví známky, že by se chtěl z tribuny stáhnout. A to přes hlasité výzvy, aby rezignoval, znějící ze zahraničí, ale i z jeho vlastních řad.

Rok poté, co se vrátil z kratičkého politického důchodu, jeho jméno v ulicích znovu křičí Černohorci, kteří žádají jeho odchod. Tisíce lidí o sobotách v hlavním městě Podgorici volají po odstavení Djukanoviče a jeho spolupracovníků a žádají uvolnění státních institucí, které si po léta uzurpuje Djukanovičova vládnoucí Demokratická strana socialistů (DPS).

Byť protestující volají "my jsme stát", Djukanović je v klidu. Odpovídá, že každý má právo dát najevo nespokojenost. Opakuje také, že je připraven s demonstranty hovořit, nicméně hned dodává, že podle něj jsou za protesty opoziční strany, nevládní organizace, média a zahraniční síly.

Říká, že nemá v úmyslu odstoupit, protože by to byl nezodpovědný krok vůči těm, kteří ho zvolili. Vyčítá přitom svým odpůrcům, že nenabídli "nový přístup k řešení problémů Černé Hory", a tvrdí, že protestující vyzývají k "oranžové revoluci" ve stylu Ukrajiny nebo k revoltě "žlutých vest" ve stylu Francie. "Chybí jim kreativita, masivnost nebo originalita," komentuje Djukanović jejich výzvy k jeho odstranění.

Ale i když se zdá být před kamerami klidný, je v těchto dnech pod tlakem. A není to jen důsledek protestů.

Zlomí mu vaz obvinění z korupce?

Bývalý blízký spojenec Duško Knežević, který nyní čelí obžalobě z praní špinavých peněz, zveřejnil filmové záběry a dokumenty naznačující Djukanovičovo zapojení do ilegálního financování DPS a tajné založení offshore společností.

Zatímco prokurátoři vyzývají Kneževiče, aby se vrátil do Černé Hory, podnikatel žijící v Londýně se téměř každý týden objevuje v opozičních médiích a hrozí, že Djukanovičovi způsobí potíže dalšími odhaleními. Na instagramu a v opozičních sdělovacích prostředcích zveřejnil nové informace o řadě skandálů jdoucích do nejvyšších černohorských kruhů, které se týkaly korupce a špatného řízení, ale byly zameteny pod koberec.

Djukanović nejprve dva měsíce nazýval Kneževiče lhářem, ale nakonec musel na obvinění od svého bývalého spojence reagovat. Nyní připustil, že mu za bankovní úvěry pro jeho soukromé podnikání v roce 2007 ručili přátelé, ačkoli předtím tvrdil, že úvěry dostal díky své dobré politické pověsti.

Poté, co Knežević zveřejnil video, na němž je vidět, jak dává peníze blízkému spolupracovníkovi Djukanoviče, bývalému starostovi Podgorici, prezident přiznal, že DPS dostávala dary z tajných fondů a že mu podnikatel před volbami nabídl pomoc. Djukanović před kamerami rovněž připustil, že založil offshore společnost.

A potvrdil i to, že mu podnikatelé platili cesty na exkluzivní místa, aby podpořil jejich investice v Černé Hoře. A také to, že měl VIP kartu Kneževičovy banky.

Společně s Djukanovičem je pod tlakem i vládnoucí strana. Kneževičovy tajné dary na kampaň DPS, zaznamenané na videu, jsou prvním zjevným důkazem, že strana přijala ilegální dary. To je také důvod, proč opozice přestala jednat o volební reformě a hrozí bojkotem voleb. Po jednání s komisařem pro rozšíření EU Johannesem Hahnem opoziční představitelé ještě přitvrdili a žádají vytvoření nadstranické "technické" vlády.

Djukanović a premiér Duško Marković to označují za politické vydírání a trvají na tom, že žádná nová vláda bez voleb nebude.

Opozice mezitím vyšla do ulic a začala podporovat občanské protesty proti Djukanovičovi. A jak kolem něj opoziční strany, demonstranti a Knežević stahují smyčku, zdá se, že na Djukanovičovi poprvé visí osud jeho strany. Muž, jenž byl vždy velkou zárukou jejích úspěchů, se pro ni poprvé stal přítěží - jak kvůli posledním aférám, tak kvůli rostoucímu tlaku zvenčí.

Ač vysocí činitelé z kontroverzního videa vzali před prokurátory vinu na sebe a ačkoli poslanci DPS ukázali, že s nimi prezident může dál počítat, Djukanović bude určitě muset brzy uznat, že končí poslední kolo jeho tři desetiletí trvající jízdy na politické horské dráze. Přestože to strana ještě otevřeně nepřipouští, je jasné, že Djukanović bude muset před sjezdem plánovaným na konec roku učinit těžké rozhodnutí.

Zdroje:
ČTK, Balkan Insight