Dnes je čtvrtek 2. února 2023., Svátek má Nela
Počasí dnes 3°C Smíšené přeháňky

Debata o komiksu Maus: Whoopi má na dva týdny stopku za slova o holocaustu

Debata o komiksu Maus: Whoopi má na dva týdny stopku za slova o holocaustu
Whoopi Goldbergová | zdroj: Profimedia

Debatu o holocaustu v pondělním vysílání pořadu The View rozpoutalo rozhodnutí školní rady v americkém státě Tennessee stáhnout z učebních osnov komiksovou knihu Maus autora Arta Spiegelmana, který skrze příběh svých rodičů přibližuje historii holocaustu. Vedení školy se nelíbilo, že se v knize kleje a objevuje se v ní obrázek nahé ženy.

Šestašedesátiletá herečka v této souvislosti prohlásila: „Překvapuje mě, že vám byl nepříjemný fakt, že tam byla nějaká nahota. Chci říct, je to o holocaustu, zabití šesti milionů lidí, ale to vás netrápilo?“ pronesla. „Tak si pojďme říct pravdu. Protože holocaust nebyl o rase,“ dodala. Když další moderátorka namítla, že nacisté považovali Židy za jinou rasu, Goldbergová odvětila: „Nebylo to o rase. Nebylo. Bylo to o nelidskosti člověka k jinému člověku,“ trvala na svém a poznamenala, že šlo o „dvě skupiny bělochů“.

Její výroky vyvolaly prudkou odezvu. Židovští představitelé označili komentáře za nebezpečné a jako poslední příklad narůstající neznalosti o genocidě, při níž nacisté během druhé světové války vyvraždili šest milionů Židů, které označovali za méněcennou rasu.

Goldbergová se později za výroky omluvila. „Řekla jsem, že holocaust nebyl o rase, ale o nelidskosti člověka vůči člověku. Měla jsem říct, že šlo o obojí, napsala na twitteru. „Židé na celém světě měli vždy moji podporu (...) Je mi líto, pokud moje slova někoho zranila,“ podotkla. Podle listu The New York Times se omlouvala i v pořadu The Late Show moderátora Stephena Colberta a na začátku úterního The View.

Šéfka ABC News Kim Godwinová v úterý v noci nicméně oznámila, že herečku dočasně z pořadu kvůli jejím slovům stahuje. „Přestože se Whoopi omluvila, tak jsem ji požádala, aby si vzala čas na přemítání a poučení se z dopadu jejích komentářů. Celá ABC News je solidární s našimi židovskými kolegy, přáteli, rodinami a komunitami,“ uvedla v prohlášení.

Zdroje: