Další krveprolití v Británii. Teroristé vraždili dodávkou a noži

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 4. 6. 2017 10:19) - Aktuality autor: art

Británií zasáhl už třetí teroristický útok během pouhých tří měsíců. Teroristé nejprve přejeli dodávkou několik lidí a následně útočili i noži. Zemřelo šest lidí a desítky zraněných.

Teroristé nejprve útočili na mostě přes Temži, pak se vydali na rušné tržiště

Teroristé nejprve útočili na mostě přes Temži, pak se vydali na rušné tržiště,zdroj: Profimedia.cz

Na Londýnském mostě nejdřív vjela bílá dodávka vysokou rychlostí na chodník a srazila několik pěších. Útočníci pak pokračovali v jízdě až k tržišti Borough Market, které je plné restaurací a barů. Tam teroristé vystoupili a napadali lidi noži s dlouhou čepelí. Podle CNN pobodali nejméně dvě osoby. BBC s odvoláním na jednoho ze svědků informovala, že atentátníci křičeli: "Toto je pro Alláha".

Policie teroristy postřílela. Podle šéfa protiteroristické jednotky Marka Rowleyho víc útočníků nebylo, ale ještě to musí potvrdit další vyšetřování. Do londýnských nemocnic bylo převezeno 48 lidí, někteří jsou v kritickém stavu. Mnoho dalších osob bylo ošetřeno s lehčími zraněními. Mezi zraněnými jsou nejméně dva Francouzi a nejméně jeden Australan.

České ministerstvo zahraničí uvedlo, že zatím nemůže zcela vyloučit, že by mezi zraněnými nebo oběťmi byli nějací Češi.

Zpravodajka BBC Holly Jonesová, která byla v době útoku na mostě, uvedla, že vůz jel asi 80 kilometrů v hodině, než srazil dva lidi před ní a tři osoby, které stály za ní.

"Projel napravo kolem mě a pak zasáhl pět nebo šest lidí. Srazil dva lidi přede mnou a tři za mnou," řekla.

Násilí proměnilo oblast plnou barů a restaurací ve scénu paniky a chaosu. Policisté na přeplněných ulicích volali na lidi, aby utekli, popisovala situaci agentura AP.

Chaos a panika 

Will Orton, který byl v hospodě blízko místa útoku, řekl, že najednou do hospody začali přibíhat lidé. "Vůbec jsme nevěděli, co se děje," řekl. "Napadlo nás, že se třeba venku někdo popral. Pak sem začaly přibíhat stovky osob," dodal s tím, že ochranka po chvíli hospodu raději zamkla. Venku zavládl naprostý chaos a lidé, kteří přibíhali do hospody, říkali, že venku útočníci pobodali několik lidí, řekl Orton listu The Guardian.

Bethany Atkinová, která pracuje pro list Guardian, seděla v době útoku v restauraci Boro Bistro na Borough High Street, což je nedaleko od místa, kde dodávka s útočníky havarovala. Seděli jsme pod mostem v restauraci a najednou na slunečníky spadla suť, na mostě havarovala dodávka, řekla.

"Zvedli jsme se, všichni se snažili utéct. Viděla jsem muže, který krvácel. Nevím, jak moc byl zraněn. Okamžitě jsme šli do restaurace a snažili se najít bezpečné místo, což se nám nepodařilo, tak jsme vyběhli ven," řekla s tím, že venku viděla další oběť. Byla asi 20 metrů od mostu v kaluži krve.

Ještě několik hodin po útocích byla policejně uzavřena velká část centrálního Londýna a lidé byli vyzýváni, aby se oblasti vyhnuli. Mnozí Londýňané i turisté tak měli potíže dostat se domů. Útočiště jim poskytly některé restaurace a hotely.

Poslední londýnské útoky se odehrály nedlouho poté, co byl stupeň ohrožení terorismem v zemi snížen z nejvyššího na druhý nejvyšší. Na maximální úrovni byl po atentátu v Manchesteru, kde 22letý sebevražedný útočník 22. května po koncertu americké popové zpěvačky Ariany Grandeové zabil 22 lidí. Zpěvačka už na twitteru uvedla, že se modlí za Londýn.

Dva měsíce předtím vjel do davu lidí na londýnském Westminsterském mostě 52letý islamista, který poté u parlamentu ubodal neozbrojeného policistu. Útok si vyžádal stejně jako dnes šest obětí na životech, atentátníka zastřelila policie.

Výběr útoků v Británii od roku 2000 podle počtu obětí

52 - 7. července 2005 - čtyři koordinované bombové útoky v londýnské veřejné dopravě (tři bomby vybuchly v metru, čtvrtá v autobuse) během ranní špičky si vyžádaly 52 mrtvých (zahynuli také čtyři útočníci) a na 700 zraněných; motivací atentátníků byla účast Británie ve válce s Irákem.

22 - 22. května 2017 - teroristický útok ve foyeru haly v severoanglickém Manchesteru po koncertu americké zpěvačky Ariany Grandeové si vyžádal 22 lidských životů a 116 zraněných; útočil sebevražedný atentátník, 22letý Brit libyjského původu Salman Abedi.

šest - 3. června 2017 - teroristický útok v centru Londýna, na mostě přes řeku Temži a v několik set metrů vzdálené čtvrti Borough Market, si vyžádal životy nejméně šesti obětí. Všechny tři útočníky z automobilu, jenž najel do lidí na Londýnském mostě, policie zabila.

pět - 22. března 2017 - pět lidí bylo zabito při teroristickém útoku v Londýně; útočník nejprve najel automobilem do chodců na Westminsterském mostě, kde smrtelně zranil čtyři lidi, a následně odjel k nedalekému parlamentu, kde ubodal policistu; pachatele, britského konvertitu k islámu s násilnou minulostí, poté zastřelili policisté.

jeden - 30. června 2007 - neúspěšný teroristický útok na letišti v Glasgow pomocí zeleného vozu Jeep Cherokee, kterým pachatelé projeli skrz skleněný hlavní vchod do areálu letiště; dva pachatelé byli popáleni, jeden později zemřel v nemocnici v Paisley, druhý byl v roce 2008 odsouzen na doživotí.

jeden - 22. května 2013 - britský voják Lee Rigbyho byl ubodán na ulici v Londýně; dva útočníci, Michael Adebolajo a Michael Adebowale, kteří pocházeli z Nigérie a byli křesťanskými konvertity k islámu, byli shledáni vinnými z vraždy a v únoru 2014 odsouzeni na doživotí; jeden z útočníků při útoku údajně volal, že chce pomstít "všechny muslimy zabité britskými vojáky".

Tagy: Velká Británie zahraničí terorismus a násilí útoky a atentáty útok v Londýně

Zdroje: ČTK