Jak reagovat na střelbu? Nehrajte mrtvé, utíkejte!

- Aktuality autor: roj

Přestože si hrou na mrtvé při různých útocích již desítky lidí zachránily život, podle britského úřadu pro boj s terorismem to není ideální postup. V případě "rychle se vyvíjejícího" útoku střelnými zbraněmi by měli lidé raději utíkat, nebo se schovat za silnou zeď. Příliš rad, které by člověka samotného nenapadly, ale nepřidal. Třeba vypnout si vyzvánění napadne asi většinu skrývajících se lidí.

Před střelbou doporučují experti utíkat, nikoli hrát mrtvého

Před střelbou doporučují experti utíkat, nikoli hrát mrtvého,zdroj: Profimedia.cz

Nové pokyny vydal úřad po atentátech v Paříži z minulého pátku, při nichž zahynulo 129 lidí. Někteří přeživší uvedli, že se vrhli na zem a takto přečkali až do konce masakru.

Lidé, kteří se stali terčem teroristických útoků ve francouzské metropoli, měli podle britského návodu nejlépe utíkat nebo se schovat za nějakou silnější zdí. Při úprku je třeba "trvat na tom, aby ostatní šli s vámi," a zanechat na místě osobní věci, cituje z pokynů britský list The Guardian.

V případě, že jsou únikové cesty odříznuty, je prý nejlepší najít úkryt za silnou zdí, neboť "to, že jste z dohledu, neznamená, že jste v bezpečí". "Kulky procházejí sklem, cihlami, dřevem i kovem," varoval úřad.

Poté, co člověk najde bezpečné místo, má zůstat zticha, vypnout si zvonění na telefonu, zabarikádovat se a přivolat pomoc. Policistům má sdělit, kde přesně se nachází, podrobnosti o útočnících a zda jsou na místě nějací rukojmí či zranění.

Směrnice rovněž radí firmám, aby s personálem natrénovaly úplné uzavření budovy společnosti. "Dynamické uzavření umožní při vnitřní nebo vnější hrozbě prostřednictvím fyzických opatření rychle zabránit v přístupu na místo, do budovy či její části, případně zabránit opuštění daného místa," uvádí se v textu.

Užitečné při informování o teroristickém útoku jsou v tomto případě i alarmy, intranet nebo veřejný rozhlas.

Tagy: Velká Británie zahraničí teroristický útok terorismus a násilí

Zdroje: ČTK