Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -7°C Sněhové přeháňky

Covid se šíří mezi mladými, ministr Vojtěch chce kontrolu klubů

Covid se šíří mezi mladými, ministr Vojtěch chce kontrolu klubů
Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch požádá hygieniky a policii, aby se soustředili na kontrolu dokumentů o bezinfekčnosti v klubech. Uvedl to v rozhovoru pro iRozhlas.cz. Epidemická situace se totiž zhoršuje hlavně mezi mladými mezi 16 a 20 lety. Nejvyšší čísla hlásí Praha, Středočeský a Plzeňský kraj.

„Situace se zhoršuje v Praze, částečně ve středních Čechách a trochu v Plzeňském kraji. Je ale potřeba říct, že jsou to primárně lidé kolem 16 až 20 let. Nejsou naočkovaní a mají nejvíc kontaktů. Po škole si zkrátka užívají prázdniny,“ popsal Vojtěch.

Objevily se podle něj znovu také nákazy v pražských nočních klubech. Před rokem hygienici spojili s ohniskem v klubu Techtle Mechtle více než 160 případů v několika krajích. Nedávno řešili podobný případ také v Nizozemsku. Vojtěch proto požádal hygieniky, aby se na kontroly klubů zaměřili. „Řekl jsem paní hlavní hygieničce, aby se společně s policií zaměřili na kontroly, zda i v nočních klubech lidé dodržují povinnost, že musí mít certifikáty,“ dodal.

Certifikátem lidé prokazují svou bezinfekčnost například při vstupu na koupaliště, do zoo, na hrady a zámky, na koncerty či při ubytování. V restauracích je nemají povinnost kontrolovat provozovatelé, ale návštěvník musí mít doklad u sebe. Vojtěch už dříve řekl, že změnu pro stravovací zařízení zvažuje.

Počet případů roste

Testy v pátek odhalily v Česku 278 nových případů koronaviru, to je o 115 víc než ve stejný den minulého týdne. Všechny tři pracovní dny tohoto týdne se denní nárůst nakažených pohyboval nad dvě stovky. Počet lidí, kteří jsou s covidem v nemocnicích, ale neroste. Ministerstvo zdravotnictví jich nyní podle údajů na webu eviduje 35, z toho čtyři ve vážném stavu, před týdnem bylo hospitalizovaných 38.

Minimální či nulová je v poslední době úmrtnost s nemocí covid-19. Reprodukční číslo oproti předchozímu dni mírně vzrostlo na 1,27 z necelých 1,22. Nad hodnotou jedna, která ukazuje na zrychlování šíření epidemie, je od konce června.

Za posledních sedm dní přibylo při přepočtu na 100 tisíc obyvatel nejvíc nových případů celostátně právě ve skupině 16 až 29 let, jejich počet stoupl asi o polovinu. Data jsou ovlivněna dvěma dny státních svátků, počty výrazně stouply až v posledních třech pracovních dnech.

Okresy se liší

Odborníci navíc upozorňují, že v současné situaci není možné posuzovat situaci plošně. Podle dřívějších slov ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška, je třeba stav hodnotit po krajích nebo lépe po okresech a jednotlivých obcích s rozšířenou působností.

Zatímco v Praze přibylo za posledních sedm dní více 465 případů, tedy téměř 35 na 10 0 tisíc obyvatel, v okresech Pelhřimov, Jeseník nebo Hodonín neměli žádný případ. Podobný scénář, kdy se epidemie zhoršila nejdříve na západě republiky, se projevil i začátkem roku s příchodem nakažlivější britské mutace, dnes označované alfa.

Odborníci se domnívají, že nová mutace delta, která zvedla další vlnu nových případů, je ve Velké Británii či Portugalsku a v Německu už za polovinou nových případů. Také v Česku podle nich převáží v řádu několika týdnů.

Zdroje: