Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Pro bezinfekčnost už nestačí první očkování; slovenská opatření komplikují dopravu

Pro bezinfekčnost už nestačí první očkování; slovenská opatření komplikují dopravu
Očkování reprezentantů, na snímku Kateřina Elhotová | zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Pro prokázání bezinfekčnosti na covid-19, která je třeba pro návštěvu některých služeb nebo hromadných akcí, nestačí od dnešního dne uplynutí 22 dní od první dávky očkování. Nově bude v takovém případě nutné předložit negativní test.

Ze zdravotního pojištění má každý pojištěnec nárok na antigenní test, kterým bezinfekčnost prokáže na tři dny, jednou za sedm dní a měsíčně na dva PCR testy, které platí sedm dní. Vláda podmínky zpřísnila kvůli riziku šíření varianty viru delta, proti které je jedna dávka vakcíny méně účinná.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) minulý týden uvedl, že postupně se bude počet testů zdarma snižovat. Za bezinfekční jsou považovaní také lidé až 180 dní po prodělání nákazy nebo 14 dní po dokončeném očkování, tedy nejběžněji po druhé dávce vakcíny.

Novým podmínkám se přizpůsobila také mobilní aplikace Tečka, kterou lze bezinfekčnost prokazovat. Lidem očkovaným jednou dávkou více než 22 dní, kteří ještě ale nejsou dva týdny po dávce druhé, se v ní zelený certifikát změnil na červený, tedy neplatný. Podle aktuálních dat Chytré karantény si ji do telefonu stáhlo více než 884 000 lidí.

Vedle mobilní aplikace je nadále možné prokazovat bezinfekčnost také papírovým dokladem, který lidé dostanou přímo při testování či očkování. Certifikát ve formě elektronického dokumentu PDF, který ji potvrzuje, si lidé mohu dál například stáhnout i z Očkovacího portálu občana.

Podle aktuálně platných mimořádných opatření je povinné prokázat bezinfekčnost například při vstupu na hromadné akce v kultuře či sportu, také například při návštěvě divadla nebo využití některých služeb jako jsou ubytování, bazény, kadeřnictví nebo wellness. Prokázat se jí při kontrole by lidé měli také při návštěvě restaurace, provozovatelé ale certifikáty kontrolovat nemusí. Podle ministra Vojtěcha se ale uvažuje o změně.

Celkově bylo v ČR do středy očkováno podle dat ministerstva asi 5,16 milionu lidí, dokončené očkování oběma dávkami má asi 3,64 milionu z nich.

Slovensko zavedlo karanténu pro neočkované, změna vyvolala protesty na hranicích

Rozhodnutí Slovenska vyžadovat ode dneška při vstupu do země karanténu až na výjimky od všech cestujících, kteří nebyli očkováni proti covidu-19, vyústilo v nové protesty na hraničních přechodech. Demonstrace od rána komplikovaly dopravu na některých hraničních přechodech s Českem a Maďarskem.

Slovenská policie upozornila na zdržení a kolony před hraničním přechodem Svrčinovec/Mosty u Jablunkova, kde demonstranti zablokovali příjezdovou silnici k hranicím. Motoristům doporučila využít jiné trasy, jako například nedaleký přechod Čadca-Milošová/Šance. Zhruba okolo 14:00 protestní akce skončila a průjezd přes hranice byl obnoven.

profimedia-0619919435 Dodržování karanténních opatření kontrolují na slovenských hranicích policisté. | zdroj: Profimedia

Už ráno skupina Slováků, kteří žijí na maďarské straně hranice, proti novým karanténním opatřením protestovala na dálničním hraničním přechodu Čunovo/Rajka na okraji Bratislavy. U vstupu na Slovensko se tak tvořily kolony. Ještě dopoledne tam policie umožnila motoristům využít jiné silniční pruhy a cestující vyřizovala průběžně. Právě tento přechod je přitom součástí vyčleněného silničního koridoru pro tranzitní dopravu mezi Českem a Maďarskem.

Do maďarské vesnice Rajka, jež je od centra slovenské metropole vzdálena asi 20 kilometrů, se v minulosti kvůli nižším cenám nemovitostí oproti Bratislavě přestěhovalo mnoho Slováků, kteří dojíždějí za prací či do škol na Slovensko.

Podle mluvčí slovenského policejního prezidia byla zablokována doprava také na jiném hraničním přechodu s Maďarskem, a to v jihoslovenském Komárnu. Dopravu tam úřady přesměrovaly na nový hraniční přechod.

Do dvoutýdenní karantény nemusí na Slovensku cestující plně očkovaní proti covidu-19 a pracovníci vybraných profesí včetně posádek nákladní, autobusové, vlakové či letecké dopravy. V přechodném období se výjimka z karantény vztahuje i na osoby očkované zatím pouze první dávkou vakcíny nebo na osoby, které přes hranice dojíždějí za prací. Izolaci lze zkrátit absolvováním testu na koronavirus, a to nejdříve pátý den karantény.

Neočkovaní takzvaní pendleři či Slováci žijící v příhraničních oblastech sousedních zemí mají do 1. září výjimku z karantény. Při vstupu na Slovensko ale musejí mít PCR test na covid-19, který není starší než sedm dnů. Od začátku července si Slováci testy na koronavirus musejí platit, pokud například nepřišli do kontaktu s infikovaným. Slovenské ministerstvo zdravotnictví už připustilo ústupky ve věci placení za testy pro soukromé účely.

Karanténu Slovensko nevyžaduje ani u cestujících, kteří zemí pouze projíždějí. V takovém případě ale musejí využít určené silniční koridory. Například pro tranzit mezi Českem a Maďarskem to je dálnice od Břeclavi po zmíněný hraniční přechod Čunovo/Rajka. V případě tranzitu neplatí povinnost elektronické registrace při vstupu na Slovensko. Zpřísněná opatření zavedlo Slovensko kvůli šíření nakažlivější koronavirové mutace.

Slovensko výrazněji zaostává v očkování proti covidu-19 za průměrem EU. Důvodem je hlavně nižší zájem obyvatel o očkování. V některých slovenských regionech zájemci o vakcínu nemuseli čekat na přidělení termínu na očkování, ale stačilo pouze dostavit se do očkovacího centra. Zatímco na Slovensku podle portálu ourworldindata.org dostalo alespoň první dávku vakcíny proti covidu-19 zhruba 38 procent obyvatel, průměr v EU je přibližně 52 procent. 

Slovenská policie už ve čtvrtek ohlásila, že na větších hraničních přechodech bude trvale kontrolovat dodržování karanténních povinností. Také oznámila opětovné otevření menších hraničních přechodů se sousedními zeměmi, které byly zavřeny v pondělí. Proti uzavření těchto přechodů dříve v tomto týdnu byly protesty na hranicích.

Zdroje: