Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes -3°C Zataženo

Čína odmítá plán WHO na další vyšetřování původu koronaviru

Čína odmítá plán WHO na další vyšetřování původu koronaviru
První případy nákazy koronavirem se objevily ve městě Wu-chan v centrální části Číny v prosinci 2019 | zdroj: Profimedia

Čína dnes odmítla plán Světové zdravotnické organizace (WHO) na druhou fázi vyšetřování původu koronaviru.

Peking rozhořčilo, že plán obsahuje i hypotézu, podle níž mohl virus SARS-CoV-2 uniknout z čínské laboratoře. Informovaly o tom tiskové agentury.

WHO tento měsíc navrhla druhou fázi studie původu koronaviru v Číně, zahrnující audity laboratoří a tržiště ve městě Wu-chan. Vyzvala přitom čínské úřady k otevřenosti.

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus v této souvislosti uznal, že bylo předčasné vyloučit možnou spojitost mezi pandemií covidu-19 a únikem viru z laboratoře. „Žádáme Čínu, aby byla transparentní, otevřená a spolupracovala, zejména co se týče primárních dat týkajících se začátku pandemie, o něž jsme požádali“, dodal Ghebreyesus.

„Nepřijmeme takový plán na hledání původu, který v některých aspektech nebere zřetel na zdravý rozum a popírá vědu,“ řekl dnes novinářům Ceng I-sin z čínské Národní zdravotní komise (NHC), kterého citovala agentura Reuters.

Dodal, že když poprvé četl plán WHO, zaskočilo ho, že je v něm uvedena i hypotéza, že únik viru zavinilo čínské porušení laboratorních protokolů během výzkumu.

„Doufáme, že WHO vážně posoudí návrhy čínských expertů, bude ke zkoumání původu viru způsobujícího nemoc covid-19 přistupovat jako k vědecké záležitosti a zbaví se politických vlivů,“ dodal Ceng.

Na původu koronaviru se zatím odborníci neshodli. Většina vědců se domnívá, že se vyvinul u netopýrů; ale jak se přenesl na člověka, a jestli to bylo prostřednictvím nějakého dalšího zvířete, anebo nějakým jiným způsobem, zatím není jasné. První případy nákazy se objevily ve městě Wu-chan v centrální části Číny v prosinci 2019.

Hledání původu koronaviru se postupem času stalo diplomatickým problémem, který zhoršil vztah Číny a Spojených států amerických, které říkají, že Čína nebyla transparentní v informování o tom, co se dělo v úplných počátcích pandemie. Čína obviňuje kritiky z toho, že z případu dělají politickou záležitost, která by měla být ponechána vědcům.

Zdroje:
ČTK, AP