Dnes je středa 8. února 2023., Svátek má Milada
Počasí dnes -8°C Skoro jasno

Chraňme vlky, ale jen ty, co nenapadají mazlíčky von der Leyenové

Chraňme vlky, ale jen ty, co nenapadají mazlíčky von der Leyenové
Ursula von der Leyenová je známá milovnice koní. Na snímku při návštěvě hřebčína v Gomadingenu | zdroj: Profimedia

Diskuse o tom, zda se mají vlci „trestat“ za to, že napadají hospodářská zvířata, dostává úplně jiný rozměr, když si taková šelma dovolí roztrhat mazlíčka šéfky Evropské komise. Pak veškerá legrace a láska k přírodě končí.

Úřady v severoněmeckém Hannoveru nyní povolily odstřel vlka, který roztrhal 13 hospodářských zvířat, mezi nimi i poníka, který patřil šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové. Povolenka pro lovce platí do konce ledna 2023.

Mluvčí okresní správy listu TAZ řekla, že vlk útočil na hospodářská zvířata a zadávil mimo jiné několik ovcí, ale také krávy a jednoho koně. Oním koněm byl třicet let starý poník jménem Dolly, na kterého vlk zaútočil v září ve výběhu na louce. Patřil rodině političky Ursuly von der Leyenové. „Celou rodinou ta zpráva hluboce otřásla,“ sdělila tehdy šéfka EK.

Podle TAZ se mluvčí odmítla vyjádřit k tomu, zda úřady začaly jednat právě kvůli tomu, že obětí vlka se stalo zvíře mediálně známé osoby.

Deník TAZ nicméně poznamenává, že několik týdnů po Dollyině smrti zaslala von der Leyenová europoslancům své strany CDU/CSU zajímavý dopis. „Přibývá zpráv o útocích vlků na hospodářská zvířata a zvyšuje se riziko pro místní obyvatele,“ napsala. „Tato situace pochopitelně vyvolává v postižených oblastech Evropy otázku, zda je současný ochranný status vlků adekvátní.“

Zatím mohou být vlci odstřeleni jen ve výjimečných případech. Von der Leyenová nyní uvedla, že pověřila úřady EK, aby přezkoumaly, zda není třeba tento ochranný status změnit. Zároveň zdůraznila, že členské státy mají již nyní povoleno „v zájmu veřejného zdraví a veřejné bezpečnosti“ likvidovat omezený počet vlků.

Spolkový úřad pro ochranu přírody (BfN) koncem listopadu oznámil, že populace vlků v Německu se rozrůstá. Úřady evidují celkem 161 smeček, v nichž žije nejméně 1175 jedinců. Nejvíce vlků žije v Braniborsku (47 smeček), Dolním Sasku (34 smeček) a v Sasku (31 smeček). Hannover leží v Dolním Sasku.

Zvyšuje se i počet případů, kdy vlci napadají hospodářská zvířata. V roce 2021 bylo zaznamenáno 975 takových útoků, při kterých uhynulo, případně bylo zraněno 3374 hospodářských zvířat, především ovcí či koz.

Zdroje:
ČTK, TAZ