Dnes je pátek 9. prosince 2022., Svátek má Vratislav
Počasí dnes -1°C Oblačno

Čeští ministři se v Kyjevě zúčastní zasedání s ukrajinskou vládou

Čeští ministři se v Kyjevě zúčastní zasedání s ukrajinskou vládou
Petr Fiala a Denys Šmyhal na pražském summitu EPC | zdroj: Profimedia

Čeští ministři se v Kyjevě 31. října zúčastní společného zasedání s ukrajinskou vládou, jednat budou o dopadech ruské agrese i obnově Ukrajiny. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) se ještě dolaďuje přesné složení delegace, do Kyjeva by mělo zamířit šest českých ministrů.

„Můžu potvrdit, že se chystá jednání, formát by měl být předpokládám kolem šesti členů vlády. Ještě dolaďujeme jednotlivé resorty, aby to odpovídalo tomu, co chceme dojednat a v čem pokračovat,“ řekl na dotaz ČTK Fiala po dnešním jednání lídrů EU v Praze. V podobném formátu a počtu jedná pravidelně česká vláda s partnery z Polska, Slovenska a Izraele. Do Kyjeva pojedou ministři během českého předsednictví EU.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal byl ve čtvrtek v Praze účastníkem prvního summitu Evropského politického společenství (EPC). Na Pražském hradě měl možnost debatovat s více než čtyřmi desítkami státníků o válce na Ukrajině, migraci, energetice a ekonomické situaci. Nová platforma zahrnula členské státy Evropské unie, Ukrajinu a také například země západního Balkánu, Británii, či Turecko. Během úvodní části jednání se k politikům připojil videohovorem ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

„Společným zasedáním české a ukrajinské vlády navážeme na konzultace, které jsme premiér a já vedli během našich návštěv v Kyjevě. Během jednání budeme řešit zapojení českých nevládních organizací a firem do poválečné obnovy Ukrajiny i podporu země při integraci do EU,“ sdělil ve vyjádření pro ČTK ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Se Šmyhalem se na okraj summitu setkal premiér Petr Fiala (ODS). Česko od počátku ruské invaze na Ukrajinu Kyjev podporuje. Fiala byl mezi první trojicí evropských politiků, kteří po začátku válečného konfliktu hlavní město Ukrajiny navštívili. Česko dosud podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) Ukrajině poskytlo vojenskou pomoc za 4,2 miliardy.

Zdroje: