Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Čeští goalballisté sní o paralympiádě

Čeští goalballisté sní o paralympiádě
Ilustrační foto | zdroj: Profimedia

Ve středu startuje v Německu evropský šampionát v goalballu, odkud vede cesta na paralympiádu do Tokia. Prolomí nevidomí čeští sportovci dlouholeté olympijské čekání?

Už za necelý rok začnou v Tokiu letní olympijské hry. Po jejich skončení se v japonské metropoli uskuteční i paralympiáda, na níž se znovu představí také goalball – kolektivní halový sport pro zrakově postižené sportovce.

Goalball hrají tři hráči proti třem na hřišti o rozměru 9x18 metrů. Princip je jednoduchý: po zemi se hází speciální míč s rolničkami uvnitř a vyhrává tým, který dá více branek. Jeden zápas se skládá ze dvou dvanáctiminutových poločasů, ovšem pokud je rozdíl ve skóre už desetigólový, je utkání předčasně ukončeno.

V České republice má goalball více než čtyřicetiletou tradici. Jedinou medaili naše reprezentace získala na mistrovství Evropy v roce 1994 a o dva roky později se zúčastnila letních olympijských her v Atlantě. "Od té doby u nás goalball zažívá střídavé úspěchy a pády," uvedl prezident Českého svazu zrakově postižených sportovců Zdeněk Barlok.

V Česku působí okolo dvaceti hráčů a pět goalballových klubů. "V letošním roce jsme ligu otevřeli i pro zahraniční účastníky a hrály ji také týmy z rumunské Kluže a slovenská Dubnica. Jeden z našich klubů navíc využívá i zahraniční hráče z polské reprezentace, takže liga je čím dál tím více mezinárodní. Rádi bychom v tomto trendu pokračovali," doplnil Barlok.

Domácí soutěž tvoří také základ české reprezentace (pouze jeden hráč občas nastupuje za Sporting Lisabon), která za pár dnů bude mít další šanci dostat se na paralympijské hry. Už devátého října totiž startuje v Německu evropský šampionát, ze kterého vede cesta do Tokia. Z kontinentálního šampionátu sice postupuje jen jeden tým, ovšem Belgie, Německo, Litva a Turecko mají letenky do Japonska už jisté.

Prolomí čekání?

Český výběr, který tvoří šest hráčů, v základní skupině narazí na Finsko, Španělsko, Belgii a favorita celého šampionátu z Německa. "Letos bychom chtěli dlouholeté olympijské čekání už konečně prolomit. Už několikrát jsme tomu byli blízko, někteří naši hráči se letos snaží dokonce o třetí postup," řekl trenér české reprezentace Jakub Kyzlink.

Poslední generálku český tým absolvoval v září v Německu, odkud domů přišlo varování – poslední místo. "Ale stále to byl přípravný turnaj, kde je třeba zkoušet sestavy, které by bylo možné použít v konkrétních situacích. Máme dva hlavní střelce a jeden z nich měl právě na tomto turnaji zdravotní problémy. Takže výkony špatné nebyly, i když tomu finální výsledek úplně nenasvědčoval," vrátil se k nedávnému turnaji Kyzlink.

Na posledním evropském šampionátu ve finském Pajulahti český tým skončil před dvěma lety šestý. Na loňském mistrovství světa byli Češi čtrnáctí. Podle oficiálního žebříčku IBSA (Mezinárodní sportovní federace nevidomých) je Česká republika v mužském goalballu na 20. místě, což odpovídá dvanácté příčce v Evropě. "Ale tento žebříček je poněkud zavádějící. Dle mého jsou nad námi jen tři evropské týmy, které v současné době neporazíme" říká kouč Kyzlink.

Český tým by se měl o postup utkat s Ukrajinou a Finskem, hodně nepříjemní umějí být i Švédi. Ve hře je opravdu hodně, goalball má totiž v paralympijském světě velkou prestiž. "Dokonce jde o jednu z reklamních značek sportu zrakově postižených," řekl svazový šéf Barlok. O tom, zda se Češi probojují mezi desítku vyvolených týmů, bude jasno už za pár dní.

Zdroje:
Vlastní