Dnes je pondělí 17. června 2024., Svátek má Adolf
Počasí dnes 25°C Polojasno

Česko odevzdalo EU svůj plán rozdělení peněz z mimořádného fondu obnovy

Česko odevzdalo EU svůj plán rozdělení peněz z mimořádného fondu obnovy
Brusel bude na základě plánů rozdělovat podstatnou část peněz z fondu o celkovém objemu 750 miliard eur | zdroj: Profimedia

Česká republika odeslala Evropské komisi (EK) národní plán obnovy, na jehož základě může země čerpat přes 180 miliard Kč z mimořádného fondu obnovy.

Komise to dnes uvedla v tiskové zprávě, podle níž je Česká republika 23. členskou zemí, která strategii investic z krizového balíku do Bruselu odeslala. Exekutiva Evropské unie má nyní dva měsíce na zhodnocení toho, zda plán odpovídá kritériím stanoveným pro využití peněz.

„Prezentace českého plánu navazuje na intenzivní dialog mezi komisí a českými úřady v průběhu řady uplynulých měsíců,“ uvedla EK.

Brusel bude na základě plánů rozdělovat podstatnou část peněz z fondu o celkovém objemu 750 miliard eur (19,1 bilionu Kč), na jehož pokrytí začne v nejbližších týdnech vydávat první dluhopisy. EU se dohodla na celkem 11 kritériích pro využití investic. Mimo jiné má více než třetina peněz mířit na klimaticky šetrné projekty, pětina pak na digitalizaci.

Plán, v jehož rámci chce Praha s využitím unijních peněz investovat až 200 miliard Kč, česká vláda schválila v polovině května. Největší část peněz, zhruba 91 miliard korun, je určena na infrastrukturu a zmíněný přechod ke klimaticky šetrnému hospodářství. Česko podle ministra průmyslu Karla Havlíčka požadavky splňuje, neboť jde na ekologické projekty 41 procent a na digitální 23 procent z celkové částky. Rozdělení peněz naproti tomu kritizovala česká Hospodářská komora, ekologické organizace i místní samosprávy.

Komise nyní plán posoudí a převede do právně závazné podoby. Pak budou mít členské státy měsíc na jeho schválení, po němž může země začít čerpat peníze. Letos bude státům v rámci předfinancování projektů k dispozici až 13 procent z jejich celkové alokace.

Zdroje: